Astrolojİ  Dergİsİ

       

          

ANASAYFA

 

- Giriş-Gezegenler
-
Burçlar
-
Yükselen Burçlar
-
Ay Burçları
-
Evler
- Açılar

 

- Makaleler 
- Astroloji Tarihi
- Mitolojik Astroloji
- Astroloji ve Sağlık
- Gezegen Döngüleri
-
Astronomi

 

Tablolar

 

- Astrolojik Takvim

 - Ay Boşlukta

 

 - Burç Değişimi
 - Enlem ve Boylam
 - Yaz Saati
 - Ay Fazları
 - Gökgünlüğü
 - Sembol Anahtarı  

 

- Astrodoku

- Öyküler,Öğütler
- Rüyalar - Semboller
- Karikatürler
- Çin Burçları
- Doğum Günü Renkleri

 

- 4 Element Testi

 

- Astroloji Siteleri
- Kitaplık
- Barış İlhan Yayınevi

 

- Haberler
- Araştırma
  

   Seminer-Eğitim

 

Foto Galeri

 

Okuyucu Mektupları

 

 

BARIŞ İLHAN

kişisel sitesi

 

NCGR-TURKEY

TAROT DERGİSİ

 

Astroloji Dergisi

sitemiz kesintisiz

17 yıldır yayında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OCAK 2019

SORUMLULUK SAHİBİ AMA ESNEK OLUN

 

Ocak 2019 ayının önemli astrolojik enerjileri:

• 5 Ocak 2019'da Oğlak burcundaki Güneş ve Ay ile Kısmi Güneş Tutulması (NM) gerçekleşecektir.

• 13 Ocak 2019'da Balık’taki Neptün Yay’daki Jüpiter ile kare açı yapacaktır. Bu üçlü açı serisinin ilk açısıdır. Diğer açılar 16 Haziran 2019'da Jüpiter geri ve Neptün ileri giderken,  21 Eylül 2019'da da son açı Jüpiter ileri ve Neptün geri giderken meydana gelecektir.

• 21 Ocak 2019’da Kova’daki Güneş ve Aslan’daki Ay ile Tam Ay Tutulması (FM) meydana gelecektir.

• 31 Ocak 2019'da Oğlak’taki Satürn ile Balık’taki Neptün 60’lık açı yapacaktır.  Bu açı üçlü açı serisinin ilk açısıdır. Bu açının gerçekleşeceği diğer tarihler 18 Haziran 2019 ve 8 Kasım 2019’dur.

 

Misty Kuseris ©2018

 

 

Sorumluluk Sahibi Ama Esnek Olun

 

2019 yılı Merkür'ün 3 Ocak'ta Kayron’la kare açı oluşturması ile başlayacak. Merkür Yay'ın sonuna yaklaşıyor ve aslında galaktik merkez noktasında. Bu noktada Merkür ve Kayron’la bir kare açı oluştururken çok fazla şey söyleme eğilimi olabilir. Aslında kimsenin hislerine zarar vermek istemezken, öte yandan çok fazla şey söyleyerek daha fazla zarara neden olabilirsiniz. Veya başkalarının size verebilecekleri zarardan kendinizi korumak için çenenizi sıkı tutabilirsiniz.

 

Ancak bu durum aynı zamanda olumlu bir durum olabilir. Sözlerinizi düşünmeyi bıraktığınızda hayatınızı iyileştirecek eylemleri yapabildiğinizi göreceksiniz.

 

4 Ocak'ta Merkür Yay burcundan çıkmadan hemen önce Uranüs'le üçgen açı yapacak ve akşam saatlerinde Oğlak burcuna girecek. Şimdi sosyal etkileşimlerinizde kendinizi daha iyimser hissedersiniz. Yeni fikirlere açık olursunuz. Hayatınızda olan şeyler için heyecanlanıp risk almak isteyebilirsiniz. Ancak bunların bir kaza ile sonuçlanmaması için çevrenize dikkat etmeniz gerekir.

Merkür akşam saatlerinde Oğlak burcuna girdiğinde günün erken saatlerinde ortaya çıkan yeni fikirleri biçimlendirmek gerektiğini fark edersiniz. Kurallar ve düzenlemeler önemlidir. İşleri daha ciddiye almaya başlarsınız. Başkalarının size ne yapacağınızı söylemesini istemezsiniz ama yine de toplumun kuralları ile çalışmaya istekli olursunuz. Sorumluluğun önemini anlarsınız.

 

Ancak Merkür Oğlak burcuna girdiğinde daha önemli bir şey meydana gelecek. Altı enerji noktası; Merkür, Ay, Satürn, Güneş, Plüto ve Güney Ay Düğümü Oğlak burcunda olacak. Oğlak burcu enerjisindeki bu yoğunlaşma kısmi güneş tutulmasının gerçekleşeceği 5 Ocak'ta da öne çıkacak. Oğlak burcundaki tüm bu yoğun enerji ile birlikte artan bir sorumluluk duygusu hissederken sosyal normlarla iyi geçinmek için kurallara uymak istersiniz.

 

Venüs 5 Ocak'ta kısmi güneş tutulması gerçekleşmeden önce Kayron’la üçgen ve tutulmadan sonra da geri giden Uranüs’le 150’lik açı yapacak. Venüs Kayron’la üçgen açı yaptığında başkalarına daha fazla şefkat gösterirken kimsenin de kalbini kırmak istemezsiniz. Venüs Akrep burcundayken ise onların endişelerini dinler ve sırlarını saklarsınız.

 

5 Ocak'ta gerçekleşen tutulma yılın ilk tutulmasıdır. Bu Yeniay döneminde meydana gelen kısmi güneş tutulmasında Güneş ve Ay Oğlak burcundadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde bu tutulmanın görüleceği tek yer Alaska'nın güneybatı bölgesi, örneğin Ankara, Adaic ve Unalaka. Ayrıca Pasifik Okyanusu'nun kuzey kesiminde ve kuzeydoğu Asya’da mesela Pekin, Seul, Taipei ve Tokyo’dan görülebilecektir. Bu tutulma Saros 122 serisinin bir parçasıdır.

 

Merkür, Satürn, Ay, Güneş, Plüto ve Güney Ay Düğümü ile Oğlak burcundaki güçlü enerji devam etmektedir. Bu tutulmadaki Oğlak burcu yoğunluğu sorumlu liderliğin bu tutulmanın kilit noktası olduğunu göstermektedir. Hayatınızda sorumluluk almayı bıraktığınız alanlarda tekrar sorumlu olmaya çağrılacaksınız. Hayatınızın bir başkasının sorumluluğunu üstlendiğiniz alanlarında ise onları sorumlu tutmanız gereken bir pozisyona geçeceksiniz. Her iki durumda da sorumluluktan kaçamazsınız.

 

Sadece sorumluluklarınızı anlamanız değil aynı zamanda yaşamınız için önemli olan kuralları ve düzenlemeleri de gözden geçirmeniz gerekir. Sınırları belirlediğinizden emin olduğunuz takdirde başarılı olmanız daha kolaydır. Bu dönem de daha muhafazakâr hale geldiğinizi de görebilirsiniz.

 

Dünyasal astrolojide bu tutulma muhafazakâr hareketleri gözlemlemeniz gerektiği anlamına gelir. Çünkü sahnelerin ardında bir şeyler yapılıyor olabilir. Ayrıca çıkarılan bazı yasalarla kişisel özgürlüklerinizi kaybetmek istemezsiniz. Bununla birlikte daha fazla hesap vermelerini istediklerinden bazı halkların ülke liderleri ile arasında çekişme olabilir.

 

Tutulmadan sonra Venüs’ün geri giden Uranüs ile 150’lik açı yapmasıyla başkalarının size yerleştirmeye çalıştığı kurallara uymak istemediğinizi fark edersiniz. Herhangi bir şey bir birey olmanızın önünde duruyorsa bunun olmasını engellemek için elinizden geleni yaparsınız. Haklarınız için ayağa kalkmak daha önemli hale gelir ve bu süreçte kime zarar vereceğiniz umurunuzda olmaz.

 

Koç'taki Uranüs 6 Ocak'ta durağandan ileri harekete geçecektir. Normalde Uranüs’ün bu yön değişikliği o kadar önemli değildir. Ancak Uranüs yön değiştirirken aynı zamanda 84 yıllık döngüsü içinde Koç burcundan çıkarak Boğa burcuna 6 Mart 2019'da girmeye hazırlanıyor. Şimdi ile Mart ayı arasındaki dönemde son yedi yıl içinde hayatınızda yaşadığınız değişikliklerin neler olduğuna dikkat etmelisiniz. Bazı insanlar değişikliklerin doğru olmadığına karar verebilir ve işleri eskiden yaptıkları gibi yapmaya geri dönebilirler. Diğerleri değişiklikleri hayata adapte etmenin uzun vadede onlara yardım edeceği kararına varabilir. Gerçek şu ki bu son yıllarda Uranüs Koç burcundayken toplum radikal değişimlere uğradı ve geri dönüşü olmadı. Bu aslında şu an ve 9 Mart 2019 arasında öğrenilecek en büyük derstir.

 

7 Ocak’ta Venüs Yay burcuna girdiğinde dışarı çıkıp keşfetmek ve bilgiden yararlanmak istersiniz. Fikirlerinizi genişletmek istersiniz. Fazla bilgiye sahip olmanızı sağlayan yeni deneyimlere değer verirsiniz. Harika şeyler elde etmek için enerji dolusunuzdur.

 

13 Ocak’ta Jüpiter Neptün’le kare açı yapmadan önce Merkür Satürn ile kavuşacak. Kendinizi çok ciddiye alıyor olabilirsiniz. Eğlenmek zor gelebilir. Aynı zamanda hedeflerinize odaklanabileceğinizden çok fazla şey başarabilirsiniz. Bu önemlidir çünkü Jüpiter Neptün'le kare açı oluştururken sınırlarınızı zorlama eğilimi vardır. Fakat Satürn’le kavuşan Merkür’le hangi sınırları zorlayabileceğinizi ve hangi sınırları korumanız gerektiğini bileceksiniz.

 

Jüpiter Neptün’le kare açı yaptığında bu kare açı serisinin ilki meydana gelmiş olacaktır. Sonra 16 Haziran 2019’da Jüpiter geri ve Neptün ileri giderken ve son olarak da 21 Eylül 2019’da Jüpiter ileri ve Neptün geri giderken meydana gelecektir.

 

Jüpiter kendi yönettiği burç olan Yay’dadır ve Neptün'le birlikte Balık burcunu da yönetir. Her iki gezegen de zorlayıcı sınırlarla meşguldür. Jüpiter terkedilmiş sınırları aşmaya ve Neptün de sınırları çözmeye çalışır.  Her ikisi de hayata yaklaşımınız konusunda gerçekçi olamayacağınızı ve hayatınızdaki durumlarla başa çıkma konusunda idealist olabileceğinizi gösteriyor. 

 

Bu gezegenler birbirleriyle kare açı yaptığında sınırlarınızı zorlamayı ne zaman bırakacağınızı bilemeyebilirsiniz. Yaklaşımınızda gerçekçi olmanın zor olduğunu düşünürsünüz. Ayrıca karşılanamayacak kadar yüksek beklentileriniz de olabilir.

Bu üçlü açı serisinde ilk defa meydana gelen bu kareyle hayatınızı duraklatmanız ve yeniden değerlendirmeniz önemlidir. Kendinize şunları sorun; Hayatınızdaki durumlara gerçekçi bir şekilde mi yaklaşıyorsunuz? Sınırları zorlamanız gerekebilir, ancak bedeli buna değer mi? Yaşamınızla birlikte ilerlemek için önceki yerleşmiş fikirlerinizi gözden geçirmeniz gerekebilir.

 

2019 Haziran’ında bu açı ikinci kez meydana geldiğinde Jüpiter geri giderken Neptün ileri gidecektir. Doğru yolda olup olmadığınızı anlamak için uzun vadeli hedeflerinizden bazılarını değerlendirme zamanı olacaktır. Başarılı olmak istiyorsanız beklentilerinizde dürüst olmanız gerekir. Kendinizi kandırıyorsanız ve gerçekçi olmayan eylemleri haklı gösteriyorsanız bu kare açının üçüncü ve son kez gerçekleştiği zaman (Eylül 2019'da) bedelini ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte beklentileriniz ve eylemleriniz konusunda gerçekçi iseniz başarınıza engel olan son sınırları ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Normalde 14 Ocak ‘da Merkür Neptün’le açı yaptığında bu dağınık ve odaklanamamış olduğunuzu gösterebilir. Ancak bugün farklıdır. Çünkü Merkür Oğlak burcundadır ve Neptün'le 60’lık açı yapmaktadır. Manevi ve yaratıcı yönünüzü ve bu enerjiyi dünyada nasıl kullanacağınızı anlayabilirsiniz. Bazı şeylere muhafazakâr bir şekilde yaklaşmak isteyebilirsiniz. Ama aynı zamanda risk almak için ilham aldığınızı hissedebilirsiniz ve bu ilham başarılı olmak için sizi motive edebilir.

 

18 Ocak’ta Merkür Plüto ile kavuştuğunda hedeflerinize ulaşmaya odaklanır ve yolunuza hiçbir şeyin çıkmasını istemezsiniz. Görevleriniz hakkında tutkulusunuzdur. Fakat çok fazla odaklanarak bazı önemli ayrıntıları kaçırmama konusunda dikkatli olmalısınız.

 

20 Ocak’ta Güneş Kova burcuna girecek ve Venüs Neptün’le kare açı yapacak. Güneşin Kova burcuna girmesiyle arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirmek istersiniz. Sosyal olmaktan hoşlanırsınız. Yeni insanlarla tanışmanın yanı sıra yeni fikirlere de açık olursunuz. Görünüşünüzde değişiklik yapmak bile isteyebilirsiniz. Hatta değişmeye o kadar istekli olabilirsiniz ki arkadaşlarınız sizin bu eksantrikliğinizden dolayı endişelenmeye başlayabilirler.

 

Venüs Neptün’e kare açı yaptığında da bu eksantriklik devam edebilir. Hayata gerçekçi yaklaşmak zor gelebilir. Gerçeği sadece sizin istediğiniz bir şeyse bulmak istersiniz. Mükemmel ruh eşinizi sadece o kişi beklentilerinizi karşılayacak diye ararsınız. Başkalarıyla olan etkileşimlerinizde çok dikkatli olmalısınız. Çünkü ne istediğinizi görüyor ancak gerçekte ne olduğunu göremiyor olabilirsiniz.

 

Güneş Kova burcuna girdikten sonraki gün olan 21 Ocak’ta yılın ikinci tutulması meydana gelecek. Tutulmayı Mars’ın Satürn’le karesi ve Ceres’in Uranüs’le 150’lik ve Kayron’la üçgen açısı takip edecek.

 

Tutulma Güneş’in Kova’da Ay’ın Aslan’da olduğu Dolunay esnasında oluşacak. Bu Tutulma Ay’ın tutulmanın doruğuna ulaştığındaki kırmızı renginden dolayı Kanlı Ay olarak adlandırılan tam bir tutulmadır. Tutulma sadece Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu ve Kuzey Kutbu'nda görülmeyecek aynı zamanda saat 12: 12'de Washington DC bölgesinde de görülebilecektir. Bu tutulma Saros 134 serisinin bir parçasıdır.

 

Güneş Kova’da ve Ay Aslan’dayken özellikle arkadaşlarınızla ilişkilerinizi yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz. Kendinize sormanız gereken soru şudur; arkadaşlarınızın hedeflerinizi destekleyip desteklemediği ve onlar için aynı şeyi sizin yapıp yapmadığınızdır. Bu özellikle Venüs, Jüpiter ile kavuşuma giderken daha da çok geçerlidir. Ve bu Venüs / Jüpiter kavuşumu Neptün'le de bir kare oluşturacaktır.

 

Bu aynı zamanda gönüllü taahhütlerinizin bir kısmını yeniden değerlendirmek için iyi bir zaman dilimidir. Topluma bazı şeyleri geri vermek isteseniz de, kişisel yaşamınızdan çok fazla bir vakit ayırmak istemeyeceksiniz.

 

Tutulmalar çok zor olsa da, hayatınızdaki durumlara yeni ve yenilikçi bir yaklaşım getirmenin tam zamanıdır. Yeni şeyler denemek istediğinizi görebilir veya bazı eski yaklaşımlarınızın geçerli olduğuna karar verebilirsiniz.

 

Ay Düğümleri aksının Kasım 2018’de Uranüs’e yapmış olduğu kare açı hala geçerli olduğundan Kasım’da meydana gelen olaylar şimdi yeniden yüzeye çıkıyorsa şaşırmayın. Bu süre zarfında hayatınız kontrolden çıkmış gibi hissediyor olabilirsiniz. Ayrıca haklarınız için mücadele etmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Şimdi kontrolü tekrar ele almanın yollarını bulmanız gerekiyor.

 

Bu Ay tutulması sırasında kendinizi kaostan geri çekin ve sizi etkilemesine izin vermeyin. Aksine yaşamınıza çeşitlilik getirmenin yollarını bulmaya çalışın. Beklenmeyen olaylar olsa da esnek olmanız önemlidir.

 

Ayrıca Oğlak'taki Satürn, Plüto ve Merkür’ün Güney Ay Düğümünü ile kavuşumu geçmişte söylediğiniz şeylerin sizi rahatsız etmek için geri döndüğünü hissedebilirsiniz. Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için eski evrakları kontrol edin. Eylemlerinizin sorumluluğunu üstlenin ancak diğer kişilerin eylemlerinden sorumlu olmanızın beklemesine izin vermeyin. Artık bazı eski kuralların işe yaramadığını anladığınız takdirde yaşamınızda bazı düzenlemeler yapın.

 

Tutulmadan sonra Mars Oğlak burcuna kare açı yaparken Ceres Uranüs’e 150’lik ve Kayron’a üçgen açı yapacaktır. İlerleyemiyormuş gibi hissettiğinizden hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Burada anahtar; rahatlamak ve yavaşlamaktır. Bunu yapabilirseniz eğer durumların kendi başlarına çözüldüğünü ve herhangi bir zarardan korunmuş olduğunuzu görebilirsiniz.

 

22 Ocak’ta Venüs Jüpiter’le kavuştuğunda rahatlama olacaktır. Kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Karizmanız yüksektir ve çok şey başarabilirsiniz. Diğer insanlar size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapmaya isteklidirler. Ayrıca ağ oluşturmak ve yeni insanlarla tanışmak daha kolay olacaktır. Burada çalışan ifade “Sor ve alacaksın” dır.

 

23 Ocak’ta Merkür Uranüs’e kare, Kayron ve Ceres’e 60’lık açı yapacaktır. İletişim çok önemlidir. Merkür Uranüs'e kare açı yaptığında başkalarının söylediklerini dinlemek zor olabilir. Sindirmekte zorluk çekebileceğiniz yeni bilgiler alıyor olabilirsiniz. Hatta bazılarının inanç sistemlerinize aykırı olduğunu bile düşünebilirsiniz.

 

Ancak Merkür Kayron’la 60’lık açı yaptığında bu yeni bilgilerin bir kısmının geçmişteki acılarınızın iyileşmesine yardımcı olabileceğini fark edeceksiniz. Ve Merkür Ceres'e 60’lık açı yaparken bu enerjiyi çevrenizi iyileştirmek için nasıl kullanabileceğinizi göreceksiniz. Herhangi bir durumdan ödün vermeniz gerekiyorsa, güçlü bir konumdan ödün verebileceksiniz.

 

Merkür 24 Ocak'ta Kova burcuna girdiğinde dün duyduğunuz tüm yeni bilgileri işleyebileceksiniz. Şimdi yeni şeyler deneyebilecek ve eksantrik olsa bile fikirlerinizi arkadaşlarınıza açıklayabileceksiniz.

 

25 Ocak’ta Mars Jüpiter’e üçgen açı yapacak ve Ceres Yay burcuna girecek. Şimdi sorun çözme konusunda kendinize güveniniz tamdır. Mars Jüpiter’e üçgen açı yaptığında enerjiniz çok yükselebilir. Bu yüzden sınırları zorlayabilir ve başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapabilirsiniz. Ancak kendinizi çok fazla yorarsanız tükenebilirsiniz.

 

Ceres Yay burcuna girdiğinde yaşam ve ruhsal gelişiminiz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek isteyebilirsiniz. İyimsersinizdir. Fakat yeni durumlara gerçekçi bir şekilde yaklaşmalısınız. Pek çok yeni fikre açık olabilirsiniz ancak odak noktanızı korumak önemlidir. Böylece herhangi bir yeni girişimin takibini yapabilirsiniz.

 

Ay sona ererken 31 Ocak’ta Satürn Neptün’e 60’lık açı yapacak. Bu 60’lık açı üçlü serisinin ilk açısıdır. Daha sonra 18 Haziran 2019’da Satürn geri ve Neptün ileri giderken ve son olarak da 18 Kasım 2019’da Satürn ileri ve Neptün geri giderken meydana gelecek.

 

Satürn sınırları inşa etme ihtiyacını temsil ederken, Neptün sınırları çözme ihtiyacını temsil eder. Ayrıca Satürn davranışın uygulama, Neptün ise idealist yönünü gösterir. Her iki gezegen de kendi yönettikleri burçta bulunduklarından güçlü durumdalar. Ve uyum içinde değiller. Bu da onların dirençlerini arttırır. Ancak aradaki açı 60’lık açıdır. Bu ise iki enerji arasındaki uyumun bulunması için bir yolun olduğu anlamına gelir. Şimdi geçmişte olduğunuz gibi katı değilsinizdir. Yeni bir şeyler denemek isterken yeni fikirlere de açıksınızdır. Aynı zamanda ne zaman duracağınızı ve problem yaratmadan kuralları ne kadar zorlayabileceğinizi de bilirsiniz.

 

Bugün risk almak isteseniz de hazır değilsiniz. Her şey yolundadır. Bugün aslında arzularınıza ulaşmak için odaklanmak ve bir eylem planı oluşturmak için iyi bir gündür. Başarınızı ölçebilmeniz için uzun vadeli hedeflerinize bazı kısa vadeli dönüm noktaları belirleyin. Bu açı Haziran 2019'da ikinci kez meydana geldiğinde dönüm noktanızı gözden geçirin ve başarılarınızla övünün. Değişiklik yapmanız gerekiyorsa bunu Haziran ayında yapın. Bu açı Kasım 2019’da son kez meydana geldiğinde kilometre taşlarınızı tekrar gözden geçirin ve başarılarınızla övünün. Doğru yoldaysanız kilometre taşlarınızın çoğunun elde edildiğini göreceksiniz.

Misty Kuseris ©2018

http://mistykuceris.com/ 

Çeviren: Belgin Avunduk

 

 

HAFTALIK BİLGİ KÖŞESİ

12. Evdeki Gezegenler:

 

GÜNEŞ olumlu yönüyle içsel sıcaklığın ve canlılığın, içsel kaynaklarından emin olmanın ve kendini yeniden canlandırabilmenin

işaretidir.

 

Olumsuz yönüyle, dıştan kendini geri planda tutuyor gibi görünebilir, ama içte hatırı sayılır egotizm, böbürlenme, narsisizm olabilir.

 

Sonuçta özsaygıyı ve haysiyeti tehdit eden dış güçlere karşı egoyu korumaya çalışmak söz konusudur.

 

 

BURÇLAR

 

 

 

 

NCGR TÜRKİYE

www.ncgr-turkey.com

NCGR ve sertifika konusunda
her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Ayrıca psikolojik astroloji dışında astrolojik bilgi ve makaleleri okuyabilirsiniz

 

 

SOLAR FIRE

TÜRKİYE'DE

 

BUGÜNKÜ AY

© 2017, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.