Astrolojİ  Dergİsİ

       

          

ANASAYFA

 

- Giriş-Gezegenler
-
Burçlar
-
Yükselen Burçlar
-
Ay Burçları
-
Evler
- Açılar

 

- Makaleler 
- Astroloji Tarihi
- Mitolojik Astroloji
- Astroloji ve Sağlık
- Gezegen Döngüleri
-
Astronomi

 

Tablolar

 

- Astrolojik Takvim

 - Ay Boşlukta

 

 - Burç Değişimi
 - Enlem ve Boylam
 - Yaz Saati
 - Ay Fazları
 - Gökgünlüğü
 - Sembol Anahtarı  

 

- Astrodoku

- Öyküler,Öğütler
- Rüyalar - Semboller
- Karikatürler
- Çin Burçları
- Doğum Günü Renkleri

 

- 4 Element Testi

 

- Astroloji Siteleri
- Kitaplık
- Barış İlhan Yayınevi

 

- Haberler
- Araştırma
  

   Seminer-Eğitim

 

Foto Galeri

 

Okuyucu Mektupları

 

 

BARIŞ İLHAN

kişisel sitesi

 

NCGR-TURKEY

TAROT DERGİSİ

 

Astroloji Dergisi

sitemiz kesintisiz

17 yıldır yayında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OCAK 2020

TEMELLER ve GÜVENLİK

Ocak ayının önemli astrolojik enerjileri:

  • 10 Ocak 2020'de Oğlak burcundaki Güneş ve Yengeç burcundaki Ay ile Gölgeli Ay tutulması meydana gelecek.

  • 12 Ocak 2020 ve 13 Ocak 2020'de Oğlak burcunda sadece 1° 21’ orbla Güneş, Merkür, Ceres, Satürn ve Plüto'nun bulunduğu stelyum meydana gelecek.

  • 12 Ocak 2020'de Oğlak'taki Satürn ve Plüto kavuşacak.

  • 24 Ocak 2020'de Kova burcundaki Güneş ve Ay ile Yeniay gerçekleşecek.

Misty Kuseris ©2020

 

Yeni yıl 1 Ocak 2020'de Oğlak burcunda bulunan yedi enerji noktası ile birlikte başlayacak. Bunlar Merkür, Jüpiter, Güney Ay Düğümü, Güneş, Ceres, Satürn ve Plüto ’dur. Aslında birçok yönden bu enerji Jüpiter’in Oğlak burcuna girdiği 2 Aralık 2019'da başladı. Oğlak stelyumu en son 1995 ile 1997 yılları arasında gerçekleşmişti. Oğlak burcundaki bu enerji yoğunlaşmasıyla birlikte hayatınızda sorumluluk almanız gerektiğini düşünebilir ve kendinizi güvende hissettirecek temelleri oluşturmak isteyebilirsiniz.

 

Oğlak burcundaki Merkür Ocak ayı başından itibaren 16 Ocak tarihinde Kova burcuna girene kadar çok önemli olacak. Bunun önemli olmasının nedeni Merkür’ün hızlı hareket etmesi ve Oğlak burcundaki her bir enerji noktasına kavuşum yapacak olmasıdır. Ve bu durum ilk olarak Merkür’ün 2 Ocak’ta Jüpiter'le kavuşması ile başlayacak.

 

Genel olarak Merkür Oğlak'ta olduğunda kendinizi çok ciddiye alırsınız. Ne yapmanız gerektiğini düşünürsünüz. Hata yapmak istemediğiniz için söyleyeceklerinizi düşünerek söylemeye çalışırsınız. Aslında başkalarının sözlerinizi eleştireceklerinden korkarsınız. Fakat aslında aşırı eleştirel olan siz olabilirsiniz. Sözleriniz konusunda dikkatli olmanız gerektiği doğru olsa da kritik konuları ertelemek istemezsiniz.

 

Merkür Jüpiter'le kavuştuğunda geleceğinizi düşünmek önemli hale gelir. Seçtiğiniz yolun size hem manevi hem de maddi tatmin getiren bir yol olup olmadığını belirlemek istersiniz. Bu kavuşumda ilginç bir ikilem olduğundan yeni kavramlara sıcak bakabilir ve geçmiş seçimlerinizi aksatmayan riskleri alabilirsiniz. Jüpiter geleceğe yönelme, sınırları zorlayan ve daha büyük ödüller getirebilecek riskler alma konusunu gündeme getirebilir. Ancak Jüpiter Oğlak burcunda olduğundan hayata karşı yaklaşımınızda muhafazakâr olma ihtiyacınız artabilir. Bu enerjiden faydalanmanın en iyi yolu, geçmiş olayların sizin için önemini anlamak ve bunları hayatınızda herhangi bir değişiklik yaparken geliştirebileceğiniz bir temel olarak kullanmanın bir yolunu bulmaktır. Bunu yapmak size daha iyi bir güvenlik hissi verecektir.

3 Ocak’ta Mars’ın Yay burcuna girmesi ve Merkür’ün Güney Ay Düğümü ile kavuşmasıyla hayatınızda hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini düşünmeye devam edebilirsiniz. Mars şimdi Jüpiter'in yönettiği burçta olduğundan hedeflerinizin bilinçaltı bir tarafı da vardır. Değişiklik yapmak istediğiniz takdirde yeni konseptlere açık olmak ve bu değişiklikleri yapabilmek için de kendi yeteneklerinize güvenmeniz gerekebilir.

 

Merkür’ün birkaç saat sonra Güney Ay Düğümü ile kavuşum yapmasıyla geçmiş olayları tekrar düşünmeye başlayabilirsiniz. Ve bu olaylardan öğrendiklerinizi gözden geçirmek için iyi bir gündür. Ayrıca geçmişinizdeki konulardan hangilerinin saklanmasının önemli olduğunu ve hangilerini atmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bir süredir görmediğiniz insanlarla da karşılaşabilirsiniz.

 

5 Ocak’ta Mars Kayron ile üçgen açı oluşturduğunda artık önemli olmayan geçmiş konuları kapatmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Ve bu durum ayrıca hayatınıza şifa da getirebilir. Kendi ihtiyaçlarınızı ön plana alırken diğer insanların sizden faydalanmasına izin vermemenin önemli olduğunu da fark edebilirsiniz.

 

Aynı zamanda 7 Ocak tarihinde Mars geri giden Uranüs’le 150° ‘lik açı yaptığında olaylara düşünmeden atlamayın. Hayatınızda değişiklik yapmak isteyebilirsiniz ancak yavaş hareket etmeniz ve herhangi bir risk almamanız gerekir.

 

8 Ocak’ta Merkür Neptün’le altmışlık açı oluştururken birkaç saat sonra da Jüpiter Güney Ay Düğümü ile kavuşacak.

 

Merkür Neptün’le altmışlık açı oluşturduğunda hayallerinizin ve arzularınızın peşinden gitmek isteyebilirsiniz. Hayallerinizle olduğu kadar gerçeklerle ilgilenmeyebilirsiniz. Olumlu olarak bu açı ruhunuzla maddi ihtiyaçlarınız arasındaki bağlantıyı kurabileceğiniz anlamına gelebilir. Negatif olarak ise bu hayatta istedikleriniz konusunda gerçekçi olamayabilirsiniz. Bu hayatınızdaki durumlar konusunda derinlemesine düşünmek için iyi bir gün olsa da, şu anda yaşamı değiştiren hiçbir kararı vermeyin çünkü tüm gerçekleri göremeyebilirsiniz. Bunun yerine sadece daha sonra değerlendirmek üzere bilgileri not alın.

 

Jüpiter Güney Ay Düğümü ile kavuşum yaparken özlemlerinizin geçmiş deneyimlerinize ve hayatınızda inşa ettiğiniz sağlam temellere dayandırılması gerektiğini fark edersiniz. Ayrıca geçmiş derslere tutunmak isteyip istemediğinizi veya hayatınız için artık geçerli olmayan şeyleri bırakmanın zamanının gelip gelmediğini düşünmek için de zaman ayırın. Geçmiş konuların mevcut başarınızı artırmanıza yarayacak yönlerini araştırın. Değişiklikleri hayatınızda inşa ettiğiniz güçlü temele nasıl adapte edebileceğinizi öğrenin.

 

10 Ocak tarihinde yılın ilk tutulması gerçekleşecek ve birkaç saat sonra Uranüs ileri gitmeye başlayacak. 2020 yılında toplam altı tutulma olacak. Bu dolunay zamanında meydana gelen bir gölgeli ay tutulmasıdır. Bu tutulmada Güneş Oğlak ve Ay Yengeç burcunda olacaktır. Bu tutulma Oğlak Stelyumunu çok güçlü bir şekilde vurgulayacaktır. Çünkü Güneş, Merkür, Ceres, Satürn ve Plüto sadece 2º 42’ ‘lık orb ile kavuşmaktadırlar ve Oğlak'taki Jüpiter ile Güney Ay Düğümü iki gün önce kavuşum yapmışlardır. Ay ayrıca normalden daha büyük görünecektir. Çünkü bu tutulma Ay'ın yerberi noktası içinde olduğu dönemde gerçekleşecektir. Ay’ın yerberi noktasında olması dünyaya en yakın noktada olduğu anlamına gelir. Kuzey veya Güney Amerika'da yaşıyorsanız bu tutulmayı göremeyeceksiniz çünkü en büyük görülme Hindistan'ın kuzeybatısında olacak. Bununla birlikte özellikle Oğlak veya Yengeç'te önemli astrolojik noktalarınız varsa bu tutulmayı hissedebileceksiniz.

 

Oğlak burcu sağlam bir temele sahip olmanın ve statükoyu korumanın önemini temsil ederken manevi olarak ruhu daha yüksek bir boyuttan günlük yaşama dahil etmenin bir yolunu bulma ihtiyacını gösterir. Ayrıca Oğlak maddi anlamda barış ve güvenliği bulabileceğiniz bir topluma kendinizi adapte etmenin yolunu bulma ihtiyacını da temsil eder. Olumlu olarak Oğlak bireylerin ihtiyaçlarını destekleyen sosyal bir ortam oluşturmak adına nasıl ortak bir zemin bulunabileceğini temsil edebilir. Negatif olarak ise Oğlak iktidarın onlardan uzaklaşmasına sebep olabilecek değişiklikleri yapmaktan korkan liderlerin baskısını temsil edebilir.

 

Tutulmalar meseleleri gizleme eğiliminde olduğundan, liderlik meseleleri ve belirli nüfusların günlük yaşamları üzerindeki etkileriyle ilgili olarak ortaya çıkan tüm küresel olayları göremeyebilirsiniz. Ya da toplumdaki insanlar kendi kurallarını koymak ve kaderlerini kendileri tayin etmek istedikçe daha fazla isyan meydana gelebilir.

 

Bu tutulmanın kişisel düzeyde anlamı hayatınıza bakmanız ve hayatınızda yarattığınız yapının sizin için çalışıp çalışmadığını belirlemenizin gerektiğidir. Sadece uzun vadeli hedeflerinizi değil günlük rutininizi de değerlendirmelisiniz. Belki de ailenizle daha fazla zaman geçirmeniz gerekiyor. Ya da belki de hayatta görmezden geldiğiniz küçük ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Tutulma gerçekleştikten birkaç saat sonra Uranüs’ün ileri gitmeye başlaması tutulmayı daha da yoğunlaştıran bir etki yaratacaktır. Uranüs 11 Ağustos 2019'da geri gitmeye başlamıştı. Bu tutulma ile yaşantınıza dikkat etmenin ve mühim görevleri ertelememenin önemli olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ancak Uranüs şimdi ileri gitmeye başladığından değer sistemlerinizden bazılarının değiştiğini görebilirsiniz. Veya kişisel bakış açınızı değiştiren bazı yeni bilgiler alabilirsiniz. Hatta aldığınız yeni bilgiler nedeniyle değişiklik yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz.

 

Bu makalenin başında Merkür'ün Oğlak'taki çeşitli enerji noktalarına yaptığı kavuşumlar nedeniyle ayın başından 16 Ocak tarihine kadar Merkür'ün önemli olduğunu belirtmiştim. Şimdi Merkür 11 Ocak’ta Ceres’le kavuşacak ve Ceres’in enerjisi ay sonuna kadar yani Ceres 31 Ocak’ta Kova burcuna girene kadar önemli olacak.

 

Ceres Oğlak burcundayken belki de dünyadaki diğer insanlarla ilgilenmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Gerçi onların kendi büyümelerini kolaylaştırarak diğer insanlara yardım etmeniz çok önemlidir. Çünkü bu sayede kendi başlarına nasıl karar vereceklerini öğrenebilirler. Oğlak burcundaki Ceres nihai ana dünyadır ve manevi değerleri öğrenmenin ve bu dersleri dünya üzerinde uygulama yollarını bulmanın ne kadar önemli olduğunu gösterir.

 

Merkür Ceres'le bir kavuşum yaptığında kendinizi diğer insanlara bakma konusunda sorumlu hissedebilirsiniz. Her şeyi bildiğinizi düşündüğünüz için toplantıları devraldığınızı görebilirsiniz. Veya sorumluluklarınızı o kadar ciddiye alırsınız ki diğer insanlar onların yollarına çıktığınızı düşünebilirler. Çok fazla sorumluluk hissettiğiniz için zorlanabilirsiniz.

 

Merkür 12 Ocak’ta hem Satürn hem de Plüto ile kavuştuğunda her şeyi kişisel olarak ele alabilirsiniz. Çünkü bu stelyumda Güneş, Ceres, Merkür, Satürn ve Plüto bulunmaktadır. Aralarındaki açı farkı sadece 1º 07’ dır. Sadece bu da değil Satürn Plüto’yla ve Ceres de aynı gün Plüto’yla kavuşacak. Ertesi gün 13 Ocak’ta Ceres Satürn'le kavuşacak ve Venüs balık burcuna girecek.

 

Merkür Satürn ile kavuşum oluşturduğunda işleri sadece ciddiye almakla kalmaz aynı zamanda dünyadaki işleyişin nasıl olduğunu da anlamaya çalışabilirsiniz. Toplumdaki yerinizi bulmak önem kazanır. Başkalarıyla çalışmanın önemli olduğuna ya da haklarınızı savunmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Merkür Plüto ile kavuştuğunda diğer insanların sizi manipüle etmesine izin vermek istemeyebilirsiniz. Kendi kararlarınızı kendiniz vermek istersiniz. Durumlara tek taraflı yaklaşabilirsiniz. Aslında her şeyin yolunda gitmesini sağlamaya odaklanmış olmanız iyi bir şeydir. Ancak herkesin yanlış bir tek sizin haklı olduğunuzu düşünüyorsanız bu olumsuzdur.

 

Satürn Plüto ile kavuştuğunda yaşamda iyi bir temel sağlamak ve hala başkalarının ihtiyaçları ile ilgilenmek arasındaki potansiyel çatışmayı hissedebilirsiniz. Satürn temelleri ve statükoyu koruma ihtiyacını temsil eder. Plüto diğer insanların iç dünyasını ve manipülasyonunu temsil eder. Yine de Plüto’nun olumlu bir tarafı da vardır. Diğer insanlar ve onların ihtiyaçları hakkındaki anlayışınızı temsil edebilir. Ama diğer insanları anlamıyorsanız bu çok zor bir gün olabilir. İnsanlar statükolarını korumak için savaşmak isteyeceklerdir. Konumlarını sürdürmek için durumları değiştirmek isteyebilirler. Ve bu alt yapının bozulduğu bir gün de olabilir.

 

Kişisel düzeyde temellerinize dikkat etmek ve diğer insanların onları bozmadığından emin olmak isteyeceğiniz bir gün olabilir. Duyduğunuz şeylerin manipülasyonu değil gerçek olduğundan emin olmalısınız. Plüto bilinçaltı zihninizi araştırma yeteneğini temsil ettiğinden, en büyük korkularınızı anlayabildiğinizi ve bu korkuları salıvermenin yollarını bulabileceğinizi görebilirsiniz.

 

Ceres Plüto ile kavuştuğunda derin bir sorumluluk duygusu hissedersiniz. Her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak istersiniz. Herhangi bir hata yapmak istemezsiniz. Aynı zamanda diğer insanların sizden faydalanmasını da istemezsiniz. Sırlar çok önemlidir ve onları nasıl tutacağınızı bilirsiniz.

 

Bu sorumluluk bilinci 13 Ocak’ta Ceres’in Satürn’le kavuşmasına ve Venüs’ün Balık burcuna girmesine kadar devam edecek. Yine Oğlak burcundaki Ceres ile hayatınızdaki meselelere dikkat etmeniz gerektiğini hissedebilirsiniz. Kendinizi kontrol altında tutmanız gerektiğini düşünebilir ve diğer insanların yapmaları gerekenleri yapmalarına izin vermekte zorluk yaşayabilirsiniz.

 

Ancak günün ilerleyen saatlerinde Venüs'ün Balık burcuna girmesi ile kontrolü bırakmaya ve yaşadığınız olaylar karşısında daha şefkatli olmaya başlayabilirsiniz. Hala meseleleri ciddiye alırken belki de kendinize ve başkalarına karşı daha nazik olmanız gerektiğini anlamaya başlayabilirsiniz.

 

15 Ocak'ta Venüs Uranüs ile altmışlık açı oluşturduğu zaman olayları farklı bir şekilde görmeye başlayabilirsiniz. Hem risk almak ister hem de herhangi bir zarara uğramayı istemezsiniz. Bir süredir görmediğiniz bazı insanlarla karşılaşabilirsiniz. Ya da meydana gelen olaylar geçmişte olanlara sanki çok benziyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sadece dışarı çıkmayın ve şu anda çok fazla finansal risk almayın.

 

Merkür 16 Ocak’ta Kova burcuna girdiğinde yeni fikirlere ve kavramlara açık olabilir ve durumları farklı bir perspektiften görebilirsiniz. Diğer insanları dinleyebilir ve onları da tartışmaya dahil edebilirsiniz. Fakat kendileri için üzülen insanlara karşı hoşgörünüz olmayabilir.

 

Güneş 20 Ocak’ta Kova burcuna girdiğinde yeni fikirleri dikkate alma konusundaki istekliliğiniz devam edebilir. Alışılmadık şeyleri yapmaktan hoşlanabilirsiniz. Aynı şeyi tekrar tekrar yapan insanlardan bıkabilir ve yaşama devam etmek isteyebilirsiniz.

 

Merkür 17 Ocak’ta Kayron’la altmışlık açı oluşturduğunda kendi ihtiyaçlarınızı dikkate almak istersiniz. Yaralarınızdan iyileşmek isterken kendinize ya da başkalarına acı vermek istemezsiniz. Yeni kavram ve fikirlere açık olmak istersiniz. Özellikle iyileşme sürecinin bir parçası olarak diğer insanların görüşlerini almak sizin için çok önemli hale gelir.

 

18 Ocak’ta Merkür Uranüs’le kare açı oluşturduğunda diğer insanların ihtiyaçlarına duyarlı olmak o kadar kolay olmayabilir. Kavga eden insanlardan bıkmış olabilirsiniz. Başkalarının herhangi bir şeyden kaçmasını istemezsiniz. Dikkatli olmazsanız bazı öfkeli durumlar ve sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Pek çok bilgiye ulaşmanız mümkündür ancak buna hazır olmayabilirsiniz. Duyduklarınızdan hoşlanmayabilirsiniz. Başkalarının bakış açılarını göz önünde bulundurmanız gereken bir duruma zorlanmış olabilirsiniz ve buna hazır olmayabilirsiniz.

 

Güneş 20 Ocak’ta Kova burcuna girdiğinde yeni fikirlere daha açık olursunuz. Dünyada neler olup bittiğini anlamak ve farklı fikirleri kabul etmek istersiniz. Fakat aynı zamanda başkalarının size ne yapmanız gerektiğini söylemesini de istemezsiniz. Kendiniz olmak istersiniz.

 

23 Ocak’ta Venüs Jüpiter’le altmışlık açı oluşturduğu zaman çok umutlu olursunuz. Olayların pozitif yönünü görmek istersiniz. Olumsuz bir şeyin avantajından yararlanmak istemezsiniz. Meselelerin çözülebileceği konusunda umutlu olursunuz.

 

24 Ocak’ta meydana gelecek olan Yeniay’da yeni fikirlerin enerjisi hala devam ediyor olacak. Yeniaylar hayatınızda yeni bir şeylere başlama zamanıdır. Bu yeni fikirleri dikkate almanın harika bir zaman olduğu anlamına gelir. Bir şeyleri yapmanın eski yolları mutlaka iyi çalışmayabilir. Ancak aynı zamanda biraz dikkatli olmanız gerekir çünkü bu Yeniay Uranüs'le de kare açı oluşturacaktır. Uranüs Kova burcunun yöneticisiyken şimdi Venüs’ün yönettiği bir burçta bulunmaktadır. Bu da yeni girişimler yaparken biraz sevecenlik göstermeniz gerektiğini gösterir. Ayrıca değişiklikler yaparken her şeyi hayatınızdan atmak istemezsiniz. Geçmişi ve hayatta nasıl ilerleyeceğinizi daha iyi anlayarak yeniye olan hevesinizi azaltmanız gerekiyor.

 

28 Ocak’ta Mars Neptün’le kare açı oluşturduğunda çok dikkatli olun. Çünkü her şeyi açıkça göremiyor olabilirsiniz. Hatta kendinizi bir siste hareket ediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Başkaları tarafından aldatılabilirsiniz. Ya da görüşünüz o kadar net olmadığından bir kazaya karışabilirsiniz. Çok dikkatli olun.

 

31 Ocak’ta Ceres Kova burcuna girdiğinde hayatta daha yüksek bir amaç için çalışmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Yalnız çalışmak istemez ve bir grubun parçası olmak isteyebilirsiniz. Aynı zamanda başkalarına karşı merhametli olmak konusunda zorlanabilirsiniz. Olaylar karşısında çok duygusal davranmayabilirsiniz. Gruptakilerin ihtiyaçlarını anladığınız sürece işleri daha iyi bir şekilde yapabilir ve yeni fikirler getirebilirsiniz.

Misty Kuseris ©2019

http://mistykuceris.com/ 

Çeviren: Belgin Avunduk

 

 

HAFTALIK BİLGİ KÖŞESİ

12. Evdeki Gezegenler:

 

GÜNEŞ olumlu yönüyle içsel sıcaklığın ve canlılığın, içsel kaynaklarından emin olmanın ve kendini yeniden canlandırabilmenin

işaretidir.

 

Olumsuz yönüyle, dıştan kendini geri planda tutuyor gibi görünebilir, ama içte hatırı sayılır egotizm, böbürlenme, narsisizm olabilir.

 

Sonuçta özsaygıyı ve haysiyeti tehdit eden dış güçlere karşı egoyu korumaya çalışmak söz konusudur.

 

 

BURÇLAR

 

 

 

 

NCGR TÜRKİYE

www.ncgr-turkey.com

NCGR ve sertifika konusunda
her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Ayrıca psikolojik astroloji dışında astrolojik bilgi ve makaleleri okuyabilirsiniz

 

 

SOLAR FIRE

TÜRKİYE'DE

 

BUGÜNKÜ AY

© 2017, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.