Astrolojİ  Dergİsİ

       

          

ANASAYFA

 

- Giriş-Gezegenler
-
Burçlar
-
Yükselen Burçlar
-
Ay Burçları
-
Evler
- Açılar

 

- Makaleler 
- Astroloji Tarihi
- Mitolojik Astroloji
- Astroloji ve Sağlık
- Gezegen Döngüleri
-
Astronomi

 

Tablolar

 

- Astrolojik Takvim

 - Ay Boşlukta

 

 - Burç Değişimi
 - Enlem ve Boylam
 - Yaz Saati
 - Ay Fazları
 - Gökgünlüğü
 - Sembol Anahtarı  

 

- Astrodoku

- Öyküler,Öğütler
- Rüyalar - Semboller
- Karikatürler
- Çin Burçları
- Doğum Günü Renkleri

 

- 4 Element Testi

 

- Astroloji Siteleri
- Kitaplık
- Barış İlhan Yayınevi

 

- Haberler
- Araştırma
  

   Seminer-Eğitim

 

Foto Galeri

 

Okuyucu Mektupları

 

 

BARIŞ İLHAN

kişisel sitesi

 

NCGR-TURKEY

TAROT DERGİSİ

 

Astroloji Dergisi

sitemiz kesintisiz

17 yıldır yayında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KASIM -2018

Şimdi Hangi Yöne?

 

Kasım ayının önemli astrolojik enerjileri:

* 6 Kasım 2018’de Kuzey Ay Düğümü Yengeç ve Güney Ay Düğümü Oğlak burcuna girecek. Ay Düğümleri 5 Mayıs 2020’ye kadar bu burçlarda kalacaklar.

* Geri giden Uranüs 6 Kasım 2018’de Koç burcuna tekrar girecek. 6 Ocak 2019’da ileri gitmek üzere durağanlaşacak ve 6 Mart 2019'da Boğa burcuna yeniden girecek.

*  Geri giden Uranüs 6 Kasım 2018'de Koç burcuna yeniden girdiğinde Öncü büyük kare meydana gelecek. Uranüs Yengeç ve Oğlak aksındaki Ay Düğümleri eksenine kare açı yapacak. Terazi burcundaki Venüs/ Ceres kavuşumuna da karşıt açı yapacak. Bu açı geri giden Uranüs’ün Koç burcuna tekrar girişinde meydana gelecek.

* 7 Kasım 2018'de Güneş ve Ay Akrep burcundayken Yeniay meydana gelecek.

* 8 Kasım 2018’de Akrep burcundaki Jüpiter geri giden Uranüs’e 150’lik açı yapacak.

* 8 Kasım 2018’de Jüpiter Yay burcuna girecek ve 2 Aralık 2019’a kadar da Yay’da kalacak.

* Terazi’deki Venüs 16 Kasım 2018’de ileri gitmek üzere durağanlaşacak. 5 Ekim 2018’de Venüs Akrep burcundayken geri gitmeye başlamıştı.

* 16 Kasım 2018’de Yay burcundaki Merkür Yay burcundayken geri gitmek üzere ve 6 Aralık 2018’de ileri gitmek üzere durağanlaşacak.

* 23 Kasım 2018’de Yay’daki Güneş ve İkizler’ deki Ay ile Dolunay meydana gelecek.

 

Misty Kuseris ©2018

 

 

Eylül ve Ekim 2018 ayları oldukça iyicil görünüyordu. Kasım ayında özellikle 6 Kasım ve 8 Kasım tarihleri arasında geçmiş yedi veya sekiz yıllık olayları gözden geçirdiğinizde çok fazla astrolojik enerji ile karşılaşacaksınız. Hem Ay Düğümleri hem de Jüpiter yeni burçlara giriyorlar. Uranüs’ün 84 yıllık döngüsünde 2010 yılında Koç burcuna girmesiyle başlayan ve son yıllara damgasını vuran bazı konular Uranüs’ün geri gitmeye başlayarak tekrar Koç’a girmesiyle kesinleşecek.

 

Kasım ayı başladığında 1 Kasım’da geri giden Kayron Jüpiter ile üçgen açı yapacak. Bu iyileşmek için güzel bir gün. Hayatınızdaki sıkıntıya neyin neden olduğunu ve bu sıkıntıdan nasıl kurtulacağınızı anlayacaksınız. Kendinizi bu olumsuz koşullardan kurtulmak ve geleceğe doğru ilerlemek için hazır hissedeceksiniz. Geçmiş artık sizin için önemli olmayacak.

 

Fakat 3 Kasım’da hayatınız hakkında biraz kafanız karışabilir. Geçmişten kurtulup ilerleyebileceğinizi düşünürsünüz. Fakat geri giden Venüs geri giden Kayron ile 150’lik açı oluşturduğundan hiçbir şeyden emin olamayabilirsiniz. Ayrıca önemli olanı anlamak istersiniz. Geçmişteki sıkıntının sizi aşağı çekmesini istememekle birlikte kafanız da biraz karışmış durumdadır. Bugün yapmanız gereken şey geçmişte başkaları tarafından size söylenen şeylerin aslında sizin açınızdan bir önemi olup olmadığına karar vermenizdir.

 

5 Kasım’da geri giden Venüs Ceres’le kavuşum yaptığında hayatınızı etkileyen geçmiş olaylara ışık tutabilirsiniz. Bu anlayışla geçmişteki etkinliklerin artık gerçekten önemli olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Gitme ve devam etme zamanı olduğuna karar verebilirsiniz. Ya da bu olayların hayatınızı tanımlamanıza ve öğrenilen dersleri benimsemenize yardımcı olduğunu anlayabilirsiniz.

 

6 Kasım’da Ay Düğümleri Aksının burçları değiştikten bir saat sonra da geri giden Uranüs Koç burcuna tekrar girecektir. Uranüs'ün Koç'a girmesiyle ortaya çıkan sorunları düzeltmek için geçmişe dönmek ve Ay Düğümlerinin burç değiştirmesiyle de yeni bir paradigma değişiminin başlangıcı söz konusudur. Geçmiş etkinliklerin gözden geçirilmesi durumu ile birleşen yeni bir başlangıç enerjisi yaşandığında, bir sonraki adımı atmadan önce mola vermek önemlidir. Mola verdiğinizde son yedi ila sekiz yıl boyunca yaşamınız üzerinde etkili olan tüm olayları değerlendirin. Bu etkinin ne olduğunu belirleyerek ve geçmişteki olumsuz durumlardan kurtulmanıza gerek olup olmadığına karar vererek hayatınıza devam edebilirsiniz. Ya da bu geçmiş olayların hayatınızda büyük yapı taşları olarak çalıştığını anlamanız yaşamda sizi daha fazla ileriye götürüp aradığınız başarıyı sağlayabilir.

 

Kuzey Ay Düğümü ile Güney Ay Düğümü karşıt burçlarda bulunurlar ve Ay Düğümleri aksı burç değiştirdiğinde Kuzey Ay Düğümü Yengeç burcuna girerken Güney Ay Düğümü ise Oğlak burcuna girer. Ay Düğümlerinin döngüsü yaklaşık olarak 19 yılda tamamlanır ve bir burçta kalış süresi yaklaşık 1,5 yıldır. Ay Düğümleri ekseni 5 Mayıs 2020'ye kadar Yengeç ve Oğlak burçlarında kalacaktır.

 

Kişisel astrolojide Kuzey Ay Düğümü ruhsal gelişiminizin yönünü temsil ederken, Güney Ay Düğümü ruhsal yolunuza en iyi şekilde nasıl devam edeceğinizi anlamanıza yardımcı olan geçmiş olayları temsil eder. Hayatınızdaki önemli bir döngüdür ve ruhsal hedeflerinizi ve bu hedeflerin pratik olarak uygulanmasını yeniden değerlendirmeniz gerekir.

 

Dünyasal astrolojide Kuzey Ay Düğümü ülkenin liderliğinden ne istediğinizi temsil ederken Güney Ay Düğümü liderlerin iktidarlarını sürdürebilmeleri için teşvik edebilecekleri korkuları temsil eder.

 

Bu döngü en son 8 Nisan 2000 ile 12 Ekim 2001 tarihleri arasında gerçekleşmişti. Bu dönemdeki en önemli olaylar 11 Eylül 2001'de New York'taki İkiz Kulelere ve Washington’daki Pentagon'a yapılan saldırılardı. Ayrıca bu kaçırılmış uçaklardaki yolcuların kaybıydı. İkinci en kayda değer olay ise Kasım 2000'de Al Gore ve Anayasa Mahkemesi tarafından George W. Bush'a zafer kazandırmak için Florida'da oyların yeniden sayılmasını engellemek için adım atılmasıydı.

 

Bu döngünün meydana geldiği önceki dönem 24 Eylül 1981 ve 15 Nisan 1983 tarihleri arasındaydı. Bu süre boyunca Başkan Ronald Reagan, ABD’de yabancı vatandaşlarla ilgili izleme yapmak üzere NSA'ya yetki veren 4 Aralık 1981 tarihinde 12333 sayılı İcra Kararını imzaladı. 2 Nisan 1982'de Arjantin Güney Atlantik'teki uzak bir İngiliz kolonisi olan Falkland Adaları'nı işgal etti. Arjantin Britanya'nın 150 yıldan beri hüküm sürdüğü adalar üzerinde yargı yetkisine sahipti. Başbakan Margaret Thatcher 8.000 mil uzaklıktaki adalara asker gönderdi. 14 Haziran 1982'de İngilizler adaları geri aldı ve savaş bitti.

 

Ay Düğümü Ekseni Yengeç ve Oğlak'ta olduğunda güvenli bir ev istersiniz. Başkalarının hayatınızı istila etmesini istemezsiniz. Liderlerin bu güvenliği sağlamasını hatta gerekirse savaşa girmesini beklersiniz. Yengeç öncü bir burç olsa da pek kaostan hoşlanmaz. Dolayısıyla halk güvenliği sağlayacağına inandığında ve genellikle katı kuralları olan yasaları kabul eder.

Güvenli bir ev istenmesi durumunda ailenin önemi daha fazla hissedilir. Ailenizin güvende olmasını ister ve dışarı çıkmaktan ziyade evinizde bulunmayı tercih edersiniz. Bu nedenle sizden farklı olan insanlardan korkabilir ve onları hayatınızın dışında tutan kurallar koyarsınız. Ayrıca gizliliğinizi korumak ve sosyal medya şirketlerinin sizin hakkınızda çok fazla bilgi edinmesini engelleyen düzenlemeleri yapmak konularında daha istekli olursunuz.

Bu nedenle güçlerini artırmak için korkuyu kullanan liderler göçmenlik veya çeşitlilikle ilgili sorunlara odaklanacak, farklı olan insanların kabilenin parçası olamayacağı konusunda ısrar edeceklerdir. Bu endişeleri iyice yerleştirmek için bazı kurallar ve düzenlemeler kullanacaklardır. Kuralların ve yönetmeliklerin bir örneği 1981'de Reagan'ın imzaladığı 12333 sayılı İcra Emridir.

 

Ancak bu döngü sırasında ortaya çıkacak bazı olumlu konularda var. İnsanlar daha muhafazakâr olma eğiliminde olsalar da başkaları hakkında daha fazla şefkatli hissetmeye başlarlar. Önce aileyi kurma eğilimi ile daha samimi bir düzeyde iletişim kurma yollarını düşünürler. Sağlık ve beslenmeye odaklanırlar. İlaveten yerel kaynaklı gıdaların tüketilmesi ihtiyacına daha fazla vurgu yapılır.

 

Geri giden Uranüs’ün Koç burcuna tekrar girmesi durumu önümüzdeki 84 yıl için son kez olmuş olacak. Uranüs Boğa burcuna 15 Mayıs 2018’de girmişti. Boğa burcunda ilerlerken 02˚33’’ ya geldiğinde ve 7 Ağustos 2018 tarihinde geri gitmeye başladı. Bu dışsal bir gezegenin olağan dışı fenomeni değildir. Yeni bir burca girer, birkaç derece ilerledikten sonra ve kısa bir süreliğine önceki burca tekrardan girmek için geri gitmeye başlar. Uranüs Boğa burcunda yaklaşık 7 yıl kalacaktır ve 84 yıllık döngüsünde yeni bir paradigma değişimini de beraberinde getirecektir. Ancak bu yeni paradigma kayması tam olarak ele alınmadan önce bir önceki paradigma kaymasıyla ilgili meselelerin çözülmüş yada toplumda tam olarak yerleşmiş olması gerekir. Bunun anlamı; şimdi ile 6 Mart 2019 tarihleri arasında Uranüs'ün bu döngüde son kez Koç'ta olduğu zaman, olayların tekrarını ya da daha önceki olayların doğrudan sonucu olan diğer durumların meydana geldiğini göreceksiniz.

 

Bunu anlamanın yolu Uranüs'ün aslında Koç'ta olduğu son birkaç yılda küresel ve kişisel olayları gözden geçirmektir. Uranüs aslen 28 Mayıs 2010'da Koç burcuna girdi ve 14 Ağustos 2010'a kadar Koç’ta kaldı. Sonra Balık burcuna geri dönüş yaptı ve 12 Mart 2011'de Koç burcuna yeniden girdi. 15 Mayıs 2018'de de Koç’tan Boğa burcuna girdi.

Bu yazıyı yazarken bugün yaşamlarımız üzerinde etkisi olan, hangi küresel olayların yaşandığına dair araştırma yaptım. Liste uzadıkça uzadı. Listeyi oluşturmaya başladığımda geçtiğimiz yedi yıl içinde meydana gelen bazı olumlu olaylardan çok negatif olaylara odaklandığımı fark ettim. Bu durum beni bu bölümün birkaç kez yeniden yazılma noktasına getirdi. Gördüğüm birkaç hareket kalıbı vardı. Uranüs her zaman bazı formların ayaklanmasını temsil eder. Dünyaya yeni kavramlar gelir. Eski kavramlar sarsılır. Şu anda hepimiz dünyanın statükolarında bir değişiklik olduğunu görüyoruz. Koç'taki Uranüs ile insan hakları, özellikle kadın hakları, her zaman tarihsel olarak değişim alanlarından biri olmuştur. Diğer bir konu ise daha çok insanın hükümete girmek, yönetmek istediği ya da liderin halk hareketlerini bastırmak istediği zaman ortaya çıkan çatışmaları içerir. Ayrıca kendi önemini arttırma vardır. Bu çeşitli milletlerin liderlerinin milliyetçiliğe daha fazla odaklanmasıyla ortaya çıkabilir. Ya da daha fazla insan kişisel özgürlüklerini isteyebilir. Ya da selfi çekmede artış ve sorumluluk almaktan ziyade deneyimlemeyi istemek gibi narsistik davranışlar görülebilir.

 

Geçmiş olayların bazılarını araştırdığımda Wikileaks ve Snowden, Arap Baharı, The BlackLivesMatter, Brexit, Amerika ve Avustralya'da evlenme hakkını elde eden aynı cinsiyetten çiftler, muhafazakâr gruplar tarafından kazanılan seçimler, artan siber saldırıları gördüm. Gördüğüm diğer olaylar içinde Lyft ve Uber, Airbnb ve Amazon Prime gibi eski iş modellerine meydan okuyan yeni iş modellerinin yükselişi de vardı. Uranüs Koç'ta olduğu için bu değişikliklerin çoğu bireyin kendisine aittir. Hatta bunu “siz” tıbbi uygulamalarla ilgili değişikliklerde görüyorsunuz. Bir çoğumuz doktorunuzun ziyaretlerinin bilgisayarlaşmasından şikayet edebilirsiniz ancak bu sizin yararınıza kullanılabilir. Doktorlar çeşitli tedavi seçeneklerine daha hızlı erişebilir. Tıbbi kayıtlarınıza erişebilirsiniz ve bu sayede tedaviniz söz konusu olduğunda doktorunuzun gerçekten ne düşündüğünü görebilirsiniz. Ayrıca hedefe yönelik terapiler ve kök hücre araştırması var. Yine tüm bunlar Uranüs'ün Koç'ta olduğu zamanlarda başlayan değişikliklerden sadece bir kaçıdır.

 

Uranüs'ün Koç burcuna son kez geri dönüşü hem liderlerin hem de toplumların dünya düzenindeki değişimlerle hala uğraşacakları anlamına gelir. Bu hala kutuplaşma olacağını gösterir. Bazı insanlar dünyayı bildikleri şekilde tutmak için ellerinden geleni yapacaklar. Diğer insanlar ise hayatlarında daha fazla eşitlik ve çeşitlilik için değişiklikleri memnuniyetle karşılayacaklar. Ekonomik olarak; tarifelerdeki artış ve küreselleşmeye karşı ulusal ilginin arttığını göreceksiniz. Nüfus değişikliği; ekonomik olarak perişan alanlarda devam edecek olan savaşlar çeşitli ülkeler arasında göç olaylarını arttıracak ve daha fazla göçmen sorununa yol açacaktır.  İnternet üzerinden Yapay Zekâ (AI) ve diğer işlem biçimleri kullanılmaya başladıkça, gizliliğin korunması daha zor olacaktır. Olumlu anlamda ise tıbbi alanda daha fazla bilgisayar teknolojisinin kullanılması iyileştirme tekniklerinin artmasını sağlayacaktır. İnsanlar sağlığını korumak ve iyileşmek için yerel kaynaklı gıdalara daha fazla yönelecektir.

 

Ve tüm bunlar kişisel düzeyde çok önem kazanacaktır. Uranüs Koç burcuna tekrar girdiğinde son yedi yıl içinde hayatınızı gözden geçirmeniz önemlidir. Gördüğünüz bazı değişikliklerin üstesinden gelebildiniz mi? Teknoloji daha verimli çalışmanızı sağlayan bir araç mıdır? Ya da şimdi aileniz ve arkadaşlarınıza vakit ayırmaktan ziyade daha çok sosyal medyada mı zaman harcıyorsunuz? Kendinizi güvende hissedebilmek için hayatınızda hala değişiklikler mi yapmak gerekiyor? Bu sadece hayatınızı gözden geçirmek için değil, aynı zamanda Uranüs'ün Mart 2019'da Boğa burcuna girmeden önce bazı değişiklikler yapmak isteyip istemediğinizi de belirlemek için mükemmel bir zamandır.

 

Uranüs 6 Kasım'da Koç burcuna tekrar girer girmez Ay Düğümü Ekseniyle kare ve geri giden Venüs / Ceres kavuşumuna karşıt açı yaparak büyük haçı oluşturacak. Bu bir kriz günü olabilir. 6 Kasım 2018 tarihi Amerika’daki ara dönem seçimlerinin yapılacağı gün olduğundan dikkat edilmesi gerekir. Sonuçlar birçok kişinin beklediği gibi olmayabilir. Koç burcundaki Uranüs statüko konusunda köklü değişim çağrısında bulunur, ancak Oğlak ve Yengeç’teki Ay Düğümü Ekseni hayatta fazla karışıklığa yol açmayacak şekilde aynı yolda kalmayı ister.

Sizin için en uygun olanı belirlemeniz gereken bir gün olabilir. Geçmişinizden öğrendiğiniz dersleri almakla bu derslerin gelecekte daha iyi bir yaşam sürmenize nasıl yardımcı olabileceğine karar vermeniz gerekir. Değişikliklerin devam edeceği bir dünyada kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olacak şeyleri belirlemeniz gerekir. Ayrıca yaşamdaki durumlara karşı yeni yaklaşımlar geliştirme gerekliliği yeni bazı zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Mümkün olduğunca esnek olmak önemlidir.

 

Ertesi gün 7 Kasım 2018'de Akrep burcundaki Güneş ve Ay ile Yeniay oluşacak. Bunu hayatınızda yeni bir başlangıç gibi hissedebilirsiniz. Yeniay'ın geri giden Neptün’le üçgen açı oluşturmasıyla sizden bazı önemli bilgiler saklanıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bazı önemli bilgilerin saklandığını hissediyorsanız yavaşlayın ve bildiklerinizi aktarın. Böylece gerçek bilgilere ulaşabilirsiniz veya daha fazla araştırma yapmanız gerekebilir.

 

Günün ilerleyen saatlerinde Ceres geri giden Kayron’la 150’lik açı yapacak. Bu enerji aslında size yardımcı olabilir. Henüz tüm gerçeklere vakıf olamayabilirsiniz, ancak yolunuza çıkan geçmiş sıkıntılardan nasıl kurtulacağınızı bilirsiniz. İhtiyacınız olanı almak için uzlaşmaya istekli olabilirsiniz. Ve diğer insanların da uzlaşma konusunda istekli olduğunu görebilirsiniz.

 

8 Kasım’da Jüpiter’in Akrep burcundan çıkarak Yay burcuna girmesinden birkaç saat önce geri giden Uranüs ile 150’lik açı yapması nedeniyle yoğunluk ve paradigma kaymasının görüleceği bir diğer gün olacaktır.

 

Hem Jüpiter hem de Uranüs hayatta ilerlemenin gerekliliğini temsil eder. Ancak bu iki gezegen özellikle geri giden Uranüs büyük öncü haçı oluşturduktan iki gün sonra 150’lik açı oluşturacağından bu bir zarar ziyan günü olabilir. Jüpiter haklılığını ortaya koymak isterken geri giden Uranüs bazı eski yöntemlerin geri gelmesi konusunda zorlayıcıdır. Bugün insanlar artık sınıra dayandığını düşündükleri alanlarda tepki gösterebilir. Bu gün yapılacak en iyi şey beklemek ve gerçekten neler olup bittiğini görmeye çalışmaktır.

 

8 Kasım’da Jüpiter’in yöneticisi olduğu Yay burcuna girmesinden birkaç saat sonra geri giden Uranüs ile 150’lik açı yapmasıyla yeni bir paradigma kayması hissedilmeye başlanacaktır. Jüpiter 2 Aralık 2019 tarihine kadar Yay burcunda kalacak. Jüpiter’in döngüsü yaklaşık 13 ay süren 12 yıllık bir döngüdür. Jüpiter ticaret, yargı meseleleri ve yüksek öğrenimi yönetir. Yay’da ticaret, yüksek öğretim ve yargı sistemini temsil eder. Jüpiter'in Yay burcunda olduğu son dönem 24 Kasım 2006 ile 18 Aralık 2007 arasındaydı. Jüpiter ayrıca 9 Aralık 1994'ten 3 Ocak 1996'ya kadar olan dönemde de Yay burcundaydı.

 

Dünyasal astrolojide Jüpiter Yay’dayken ekonomik anlamda geri ödeme zamanıdır. Bir ülkenin veya bir kişinin mali durumu sağlam bir temele dayanmıyorsa, ya ülke ya da kişilerin zorluk çektiğini görürsünüz. 1 Ocak 1994’te Jüpiter Akrep’teyken ABD, Kanada ve Meksika’nın Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) imzalamaları ilginçtir. NAFTA'nın amacı ticaret ve yatırım için çoğu tarife ve tarife dışı engelleri ortadan kaldırarak üç ülke arasındaki serbest rekabeti teşvik etmekti. Bu pazar erişimini ve yatırım fırsatlarını arttıran bir uygulamadır. Şimdi Jüpiter’in Akrep'te olduğu sırada Başkan Donald Trump ABD için daha iyi olacağını söylediği mali düzenlemelerle ilgili yeni bir anlaşmayı yeniden müzakere etme sorumluluğunu üstlenmiştir. Onun yönetimi Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto'nun 30 Kasım 2018'de görevden ayrılmadan önce anlaşmayı imzalayacağını tahmin ediyor. Jüpiter'in Yay burcunda olduğu süre zarfında yeni anlaşma uygulanacak ve aslında anlaşmada yazılı olan çeşitli tarifeler nedeniyle artan maliyetler söz konusu olabilecek.

 

Jüpiter’in Yay burcuna girmesi ile önümüzdeki yıl faiz oranları yükselmeye devam edebilir ve bu hem ev ipotekleri hem de kredi kartı borçları üzerinde etkili olabilir. Jüpiter Yay burcundayken kredi kartlarının kullanımında artışlar meydana gelebilir. 1888'de Edward Bellamy ‘Geriye Bakmak: 2000-1887’ isimli bir kitap yazdı. Bu kitapta nakit yerine kredi kartı kullanan ütopyacı bir toplumdan bahsetmektedir. Para kullanma konusunda finansal kurumlardan baskı görebilirsiniz. Yakın zamanda Wells Fargo nakit para yatırma işlemlerini kontrol etmek için nakit para yatırma işlemlerini değiştirdiğine dair bir bildirim yayınladı. Koç burcunda geri giden Uranüs ile geçmişe tutunma arzusu varken, Jüpiter'in Yay burcuna girmesiyle birlikte yeni alanlara yönelme isteği de doğacaktır. Son birkaç yılda akıllı telefonlar iletişim alanından, telefon görüşmeleri yapmak, resim çekmek, internete erişmek ve sizi çevreleyen ve sınırlarınızın ötesine geçen dünyayla iletişim halinde olmak için bilgisayarlı aygıtlar haline geldiler. Çeşitli cihazların daha fazla Yapay Zekâ (AI) olarak değerlendirildiği görülmektedir. AI teknolojisi bilgi almak söz konusu olduğunda, gereksinimlerinizin neler olduğunu önceden tahmin eden, hatta anlatan algoritmalar geliştirmeye çalışacaktır. Ancak algoritmalar insanlar tarafından geliştirilmiştir ve aslında tasarımlarında kişisel önyargılarını içerebilir. Dolayısıyla AI teknolojisi ihtiyaçlarınızı tahmin etmeye veya size söylemeye çalışsa da, bu bilgilerin bazılarına karşı kuşkulu davranmak çok önemlidir. Şüpheciliği sürdürmek de Yay burcundaki Jüpiter'in bir karakteristiğidir. En büyük sorun siz hayatınızda daha fazla gizlilik isterken, dünyanızın daha büyük dünyayla bağlantılı olmasıdır. Ayrıca sistemin dışında kalabilmek daha zor olacaktır.

 

11 Kasım’da Ceres Akrep burcuna girmeden önce geri giden Uranüs ile karşıt açı yapacaktır. Bu belirli durumları ele alış tarzınızı yeniden değerlendirmek için iyi bir gündür. Sonuçlarını düşünmeden olayların içine atladığınız durumlara bakmak isteyebilirsiniz. Ceres geri giden Uranüs’le karşıt açı yaptığında bir ültimatom atmış ya da taviz vermiş olabilirsiniz ve bunun sonucunda da sizin için önemli olan konudan uzaklaşmış olduğunuzu fark edebilirsiniz. Şimdi bu karşıt açıyla hayatınızın yeniden kontrol altına almak istediğiniz bölümlerini belirleyebilirsiniz. Başka insanların size ne yapmanız gerektiğini söylemelerini istemezsiniz. Sahip olduğunuz gücü anlamadan durumlara koşmak istemezsiniz. Bu yaşamınızda istediğiniz değişiklikleri ve sizin için önemli olan ve sabit kalmasını istediğiniz alanları belirlemek için iyi bir gündür.

 

Ceres Akrep burcuna girdiğinde kararlarınızı vermeden önce kendinizi durumları analiz ederken bulabilirsiniz. Diğer insanların problemlerini çözmelerine yardımcı olmak istersiniz. Bilgiye dayanma konusunda yetenekli olursunuz. Aynı zamanda ruhunuza derinlerine inme ve ültimatomlar vermek zorunda kalmadan ilerlemenin en iyi yolunu bulma potansiyeline de sahipsinizdir.

 

15 Kasım’da Mars Balık burcuna girmeden önce geri giden Uranüs ile 60’lık açı oluşturacak. Hayatınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Hesaplanan riskleri almaya hazırsınızdır. Kendi kişiselliğiniz hakkında iyi düşünürsünüz. Başka insanların sizin hayatınıza girmelerini sorun etmezsiniz.

 

Normalde Balık burcundaki Mars çok rahat değildir. Geri çekilmeyi ve hatta sahnelerin arkasında çalışmayı tercih eder. Fakat Mars’ın Balık burcuna girmeden önce geri giden Uranüs ile yaptığı altmışlık açı bu Mars’ı farklılaştırır. Kamuya açık olmaktan ziyade sahnelerin arkasında kalmayı, bir kuklacı gibi çalışmayı ve ipleri çekmeyi tercih edersiniz. Başkalarının herhangi bir şey yaptığınızı bilmesini istemezsiniz.

 

16 Kasım’da Venüs ileri gitmek üzere durağanlaşacaktır. 5 Ekim 2018’de geri gitmek için durağan duruma geçmişti. Gün içinde daha sonra Merkür geri gitmek üzere durağanlaşacak.

 

Venüs geri giderken daha evvelden tanıdığınız insanlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Aynı dönemde finansal konularla da uğraşmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Artık Venüs ileri gitmekte olduğu için geçmişinizdeki insanlarla ilgili herhangi bir problemi çözebileceksiniz. İlişkilerde neyi istediğinizi bilirsiniz özellikle de Terazi'deki Venüs'le diğer insanlara ilişkide neye ihtiyacınız olduğunu kolayca ifade edebilirsiniz.

 

Ayrıca geçmişte sorunlara neden olan finansal konuları da temizleyebilirsiniz. Kendinize özel bir bütçe oluşturabilirsiniz.

 

Fakat bugün Yay’daki Merkür geri gitmek üzere durağanlaşacağından tüm ihtiyaçlarınızı başka insanlarla paylaşamayacağınızı da düşünebilirsiniz. Hala kendi ihtiyaçlarınızı düşünmek zorundasınız. Merkür 6 Aralık 2018’e kadar Akrep burcunda geri gidecek.

 

Merkür hem Yay burcunda olduğu için hem de geri gittiği için çok rahat değildir. Gelecekle ilgili hayalleriniz olabilir ancak şu an her şeyi tam olarak anlayamıyor olabilirsiniz. Ayrıca bilgi dağıtmak istemenize rağmen tüm gerçek bilgilere sahip olamayabilirsiniz. Zaten bu gerçek bilgileri bulmak da zordur.

 

Yay yönetimle ilgili kuralları ve yasal konuları belirler. Şu anda bazı yasal konuların tekrar gözden geçirilmesi mümkündür. Belgelerinizi bile gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Yasal konularla ilgilenmeniz gerekiyorsa bunlar 6 Aralık’ta Merkür ileri gitmeye başlayıncaya kadar veya en geç 12 Aralık 2018’de Merkür Yay burcuna tekrar girene kadar çözülemeyebilir.

 

19 Kasım’da Mars Jüpiter’le kare yapmak üzere ilerlerken enerji iki şekilde gidebilir. Çok şey başarabileceğinizi ve bunu yapabilecek enerjiye sahip olduğunuzu hissedebilirsiniz. Ya da gerçekten çok yorgun olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak Balık burcundaki Mars'la muhtemelen çok fazla enerji harcamak istemeyebilirsiniz. Oturup o enerjinin sadece düşüncede kalmasına izin verirsiniz. Bu hayal kurmak için güzel bir gündür. Düşüncelerin aklınıza gelmesi ve daha sonra yapmak isteyeceğiniz olası şeylerle ilgili fikir edinmek için iyi bir gündür.

 

22 Kasım’da Güneş Yay burcuna girdikten sadece birkaç gün sonra Jüpiter’le kavuşacaktır. Yaşam ve başarabilecekleriniz hakkında iyimserlik söz konusudur. Yıldızlara ulaşmak istersiniz ve bunu yapabileceğinizi hissedersiniz. Bazı özel dersleri almayı ya da seyahat etmeyi düşünebilirsiniz. Sadece ufkunuzu genişletme eğiliminde olduğunuz bir dönemdir.

 

Güneş önceki gün Yay burcuna girdi. Şimdi 23 Kasım’da Yay burcundaki Güneş ve İkizler burcundaki Ay ile Dolunay meydana gelecek. Duygusal olarak diğer insanlarla konuları tartışmak ve onlara ihtiyaç duydukları tüm bilgileri vermek istersiniz. Kişisel olarak başkalarını umursamadan kendi davranışınızı haklı çıkartmaya çalıştığınızı da fark edebilirsiniz. Bu gün evsel konularla ilgilenebilir veya gelecek hedefleriniz hakkında düşünebilirsiniz.

 

Dolunay’ın Mars’a kare açı yapmasıyla değişken bir T-kare açı kalıbı oluşacaktır. Bu gün hayatınızda değişiklikler yapmak için güzel bir gündür. Özellikle Güneş birkaç gün içinde Jüpiter ile kavuştuğunda gelecek hedeflerinizi düşünüp bunları başarmanın yollarını bulmaya çalışabilirsiniz.

 

24 Kasım’da Neptün ileri gitmek üzere durağanlaşacak. Neptün 18 Haziran 2018’de geri gitmek üzere durmuştu. Neptün'le yön değişikliğinin farkına varamazsınız çünkü Neptün sahnenin arkasında çalışmaya eğilimlidir. Neptün'ün yön değiştirmesiyle yaratıcılığınız artabilir.

25 Kasım’da Mars Ceres ile üçgen açı yapacak. Mars ve Ceres arasında genellikle simbiyotik bir ilişki vardır. Mars Ceres'in kızı Persephone'yi kaçıran tanrı Hades'i temsil eder. Mars genellikle istediğini alır. Bu arada Ceres isteği için savaşacak. Her ikisi de uzaklaşarak savaşırlar. Ancak bu üçgen bir açı olduğu için gezegenler birlikte çalışabilir. Bu durumda istediklerinizi hallederek ondan sonra gitmeye karar veririsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için gücün yanı sıra odaklanma durumu da vardır. Ve eğer yolunuzda uzlaşma varsa bunu nasıl çözeceğinizi bilirsiniz. Sadece istediğinizi almak değil, istediğinizi elde etmek için başkalarıyla çalışmanın daha iyi olduğunu anlayabilirsiniz.

 

27 Kasım’da Mars Satürn’le 60’lık açı yapacak ve yaklaşık bir saat sonra da geri giden Merkür Jüpiter’le kavuşacak.

 

Mars Satürn’le 60’lık açı yaptığında hayatınızda önemli olduğuna inandığınız şeylere odaklanıp istediğiniz herhangi bir aktiviteye enerjinizi harcayabilirsiniz. Fakat Balık’taki Mars’la bugün enerjiniz çok düşük olabilir. Bir şeylere odaklanmış olabilirsiniz ancak başarıdan çok dinlenmeye odaklanmış olabilirsiniz. Ya da başarı elde etmek için belki dinlenmeye zaman ayırmanız gerekebilir.

 

Geri giden Merkür Jüpiter’le kavuştuğunda bir üçlü serinin çalışmakta olduğu anlaşılır. Fakat son olarak Merkür Jüpiter’le kavuştuğunda her iki gezegen de Akrep burcunda ileri hareket etmekteydi. Şimdi ise Yay burcundalar. Bu durumda gerçek bir üçlü seri oluşmayacaktır.

Genellikle Merkür Jüpiter ile Yay burcunda kavuştuğunda çok şey yapmak istersiniz. Başarabilecekleriniz konusunda daha iyimsersinizdir. Fakat geri giden Merkür’le bu gün bir temizlik günüdür. Bu gün daha önce başarı için nelere ihtiyaç duyduğunuza bakarak şimdi bunları temizleyebilirsiniz. Ya da Merkür ileri gittiğinde yapacağınız temizlik için planlama yapabilirsiniz. Bugün rahatlamak ve sadece kitap okumak için bile iyi bir gün olabilir.

28 Kasım’da Venüs geri giden Kayron ile 150’lik açı yapacak. Yaralanmanıza neden olabilecek herhangi bir faaliyete katılmayı pek arzu etmeyebilirsiniz. Ayrıca sorunlara neden olabilecek herhangi bir ilişkide zaman harcamak da istemeyebilirsiniz. Başkalarına karşı iyi olmaya ve herhangi bir tartışmayı önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız.

 

Kasım ayı sona ererken 29 Kasım’da Ceres Satürn’le 60’lık açı yapacak. Satürn ataerkil sisteme inanan bir otorite figürü iken, Ceres anaerkil sistemi temsil eder.  Bu iki gezegen 60’lık açı yaptığında eril ve dişil enerjileri dengelemenize yardımcı olan fırsatları bulabilirsiniz. Gücünüzü kaybetmeden uzlaşabilirsiniz. Otorite ruhunu yansıttığınızdan diğer insanlar sizi dinlerler. Siz de Ceres Akrep’teyken başkalarının davalarını dinleyebilirsiniz. Oğlak burcundaki Satürn'le de insanların problemlerini çözmelerine yardımcı olabilecek rehberliği yapabilirsiniz.

Misty Kuseris ©2018

http://mistykuceris.com/ 

Çeviren: Belgin Avunduk

 

 

HAFTALIK BİLGİ KÖŞESİ

12. Evdeki Gezegenler:

 

GÜNEŞ olumlu yönüyle içsel sıcaklığın ve canlılığın, içsel kaynaklarından emin olmanın ve kendini yeniden canlandırabilmenin

işaretidir.

 

Olumsuz yönüyle, dıştan kendini geri planda tutuyor gibi görünebilir, ama içte hatırı sayılır egotizm, böbürlenme, narsisizm olabilir.

 

Sonuçta özsaygıyı ve haysiyeti tehdit eden dış güçlere karşı egoyu korumaya çalışmak söz konusudur.

 

 

BURÇLAR

 

 

 

 

NCGR TÜRKİYE

www.ncgr-turkey.com

NCGR ve sertifika konusunda
her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Ayrıca psikolojik astroloji dışında astrolojik bilgi ve makaleleri okuyabilirsiniz

 

 

SOLAR FIRE

TÜRKİYE'DE

 

BUGÜNKÜ AY

© 2017, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.