Astrolojİ  Dergİsİ

 

CHICHEN-ITZA'da SONBAHAR EKİNOKSU

 

 

Her yıl ilkbahar ve sonbahar ekinokslarında binlerce insan Meksika'nın Maya bölgesindeki antik Chichén Itzá şehrinde toplanırlar. Oradaki El Castillo'daki (Kukulcan Tapınağı)  gölgeyi seyrederler. El Castillo MS 1000-1200 yıllarında inşa edilmiş bir piramittir. Kukulca Maya'ların Tüylü Yılan tanrısıdır. Aztek'ler ona Quetzalcoatl derler. Piramit astronomik açıdan çok önemlidir. Piramidin her yüzünde doksan bir basamak vardır.En üstteki platformla birlikte bu 365 eder, yani bir yıldaki günlerin sayısıdır. Bu basamaklar aynı zamanda piramidin her yüzündeki dokuz terası on sekiz bölüme ayırırlar. Bu da Maya takvimindeki on sekiz aya karşılık gelir. Her yıl ekinokslar esnasında güneş batmadan önce piramitin kuzeydeki basamaklarında bir yılanın gölgesini oluşturur. Tüylü Yılan Kukulcan'ın gölgesi merdivende belirir ve kaybolur. Bu gölge batan güneşin açısı ve dokuz terasın ya da basamağın köşeleri sayesinde oluşmaktadır.

Gölge yukarıdan aşağıya doğru oluştuğu için adeta dev bir yılan yukarıdan aşağıya doğru süzülüyor görüntüsü vermekte ve merdivenin en altındaki yılan başıyla (aşağıdaki resim) birleşmektedir. Maya'lar bunun Kukulcan'ın gökyüzünden ekim (ilkbahar) ya da hasat (sonbahar) mevsiminin başlatmak üzere inişini simgelediğine inanmaktadırlar.

 

 

© 2013, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.