Astrolojİ  Dergİsİ

 

   ANASAYFA

 

Astrolojiye Giriş

- Giriş-Gezegenler
- Burçlar
- Yükselen Burçlar
- Ay Burçları
- Evler
- Açılar

 

Yazılar ve Konular

- Makaleler 
-
Astroloji Tarihi
-
Mitolojik Astroloji
-
Astroloji ve Sağlık
-
Gezegen Döngüleri
-
Astronomi

 

Çeşitli

- Öyküler,Öğütler
-
Rüyalar - Semboller
-
Karikatürler
-
Çin Burçları
-
Doğum Günü Renkleri

 

Tablolar

- Burç Değişimi
- Enlem ve Boylam
- Yaz Saati
- Ay Fazları
- Gökgünlüğü
- Sembol Anahtarı  
  

 

Test

- 4 Element Testi

 

Linkler

- Astroloji Siteleri
-
Kitaplık
-
Barış İlhan Yayınevi

 

Haberler

- Haberler
-
Araştırma
-
Seminer-Eğitim


 

  

          Foto Galeri

      

Okuyucu Mektupları

 

 

 

 

BARIŞ İLHAN

kişisel sitesi

 

NCGR-TURKEY

 

TAROT DERGİSİ

 

 

 

Kötü mü hissediyorsunuz? İşte yapMAMAnız gereken şeyler.

 

Araştırmalar telafi mekanizmalarının nasıl geri teptiğini gösterdi.

 

Sınavdan başarısız olunca zeki bir öğrenci “Acaba gerçekten o kadar zeki miyim?” diye kendini sorgulayabilir. Başarılı bir satıcı önemli bir satış anlaşmasını gerçekleştiremezse, kendi becerilerini sorgulayabilir. Nişanlısından ayrılan kişi “acaba gerçekten evlilik bana göre mi?” diye kendine sorabilir.

 

Kendimizi görmek istediğimiz imaj ile hayatımızda olup bitenler örtüşmediğinde kendi benlik algımızı tehdit altında hissederiz. Bu tehditle başa çıkabilmek için de inançlarımız ve yaşanan durum arasındaki farkı telafi etmeye çalışırız. Genelde telafi davranışları, sarsılmış olan özdeğer duygumuzu onaracak belli ürünler ya da aktiviteler aramak şeklinde gerçekleşir.

 

Telafi Edici Tüketim olarak tanımlanan psikolojik ilke, araştırmalarla da incelenmiştir. 1981 yılında Basic and Applied Social Psychology’de yayımlanan bir çalışma, MBA öğrencileri arasında diğerlerine göre daha başarısız olanların (notlar ya da iş teklifleri açısından) başarıyı temsil eden ürünleri daha fazla kullandığını göstermiştir. Örneğin, bu kişiler daha fazla lüks marka saatler ya da tasarım çantalar kullanarak başarısızlık duygularını telafi etmeye çalışmaktadır.

 

Yetersizlik duygularını tüketimle telatif etmek geri tepebilir

Journal of Consumer Research’te yayımlanan yeni bir araştırmaya göre yetersizlik duygularını tüketimle telafi etmeye çalışmak kişileri daha kötü hissettiriyor. Yapılan deneylerle, benlik algıları ile ilgili tehdidi telafi etmeye çalışan deneklerin sonrasında nasıl hissettiği ve davrandığı test edilmiştir. 

Araştırmalar değerli olduklarını ispatlamaya çalışanların, kendi eksiklikleri üzerinde daha fazla durduklarını ortaya çıkartmıştır. Sonuç olarak, benlik algıları ile ilgili bir tehdidi telafi etmeye çalışan denekler kendilerini daha kötü hissetmişlerdir. Tek problem kötü hissetmeleri de olmamış, şaşırtıcı bir şekilde zedelenmiş özdeğer duyguları kendi kişisel kontrollerinin de azalmasına yol açmıştır.

 

Yapılan daha farklı deneylerde de, yetersizlik duygularının kişileri nasıl etkilediği test edilmiştir. Katılımcılardan kendilerini yetersiz hissettikleri zamanları ve bu dönemde kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olan ürünleri yazmaları istenmiştir.

 

Araştırmacılar yetersizlik duygularını telafi amaçlı ürünler ya da aktivilere yönelen katılımcıların çikolata yemeyi reddetme konusunda zorlandıklarını görmüşlerdir. Bu durum sadece yakın zamandaki bir eksikliği nedeniyle kişisel değerlerini yükseltmeye çalışan denekler için gerçerli olmuştur. 

 

Örneğin, üst düzey bir çalışan, terfi fırsatını kaçırdığı bir durumda, pahalı marka giysiler satın alarak kendisini başarılı hissetmeye çalışabilir. Ama pahalı giysiler giymek, kişinin terfi edememiş olduğunu daha fazla düşünmesine neden olabilir. Kendi eksikliklerini kafasına takmak da kişisel kontrolünün azalmasına ve başka baştan çıkarıcıları reddetmekte zorlanmasına neden olur.

 

Eğer bu kişi psikolojik yaralanmışlığını hayatının başka alanlarına -mesela sosyal yaşamına- odaklanarak çözmeye çalışsa daha fazla fayda görebilir. Örneğin arkadaşlarını misafir etmek, sosyal açıdan özdeğer duygusunu yükseltebilir. Odağını kendisini yetersiz hissettiği bir alandan yeterli hissettiği bir alana çevirmenin, kişisel kontrol duygusuna zarar vermesi ihtimali çok daha düşüktür.

 

Problemleri Daha Kötü Hale Getirmekten Kaçının

Eğer dikkatli olmazsak, psikolojik yaralarımızı iyileştirmek için çabalarımız, balta kesiğini yara bandı ile iyileştirmeye çalışmak gibi olur.

 

Bu araştırmadan öğrenilebilecek 3 önemli şey:

 

1.     Alışveriş terapisi kısa süreli bir rahatlama sağlayabilir, ama uzun vadede tatmin azalır.

2.     Kendinizi iyi hissettirmek için imaj yapmaya çalışmak size aslında daha kötü hissettirebilir.  

3.     Yetersizliklerimizi maskelerle gizlemeye çalışmak zihinsel enerjimize ek yük bindirir ve kişisel kontrol gücümüzü azaltır.

 

Zaten kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda, bilinçsizce kendinizi daha kötü hissetmenize neden olacak adımlar atmaktan kaçınmalısınız. Özdeğer duygunuzun tehdit altında olduğu durumları fark edin ve bunu telafi etmek için ne gibi stratejileriniz olduğuna dikkat edin. Sadece geçici olarak kişisel imajınızı yükseltmekte misiniz yoksa ileride etkili olacak bir şekilde gelecekteki durumu geliştirmekte misiniz?

 

Eğer önemli bir hata yapmışsanız, başarısız bir denemeniz olduysa ya da birinin sözleri size yaraladıysa, duygularınızı kabul edin. Sonra da en doğru aksiyona karar verin. Hala yeterince iyi olduğunuzu ispat amaçlı şeyler yerine, size rahatsız eden duygularla baş etmenize yardımcı olacak bir aktiviteye yönelin. 

Çeviren: Pelin Buruk

Kaynak:

Psychology Today - Amy Morin, Feeling Bad? Here's What You Shouldn't Do.

© 2015, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.