Astrolojİ  Dergİsİ

 

 

 

 

Geri Giden Merkür

 

 

-derin düşünceler içinde, iç dünyaya yönelmiş bir zihin.

-kendini analiz eden, özeleştiri yapan insan.

-iç dünyadaki hassas noktaların farkında olma süreci.

-dalgın, dıştaki ayrıntıları algılamaya duyarlı değil.

-söz söylemeye ya da iletişim kurmaya utanır. Ağzından çıkanı kulağı duyar.

-kendi başına kalmaktan zevk alır, gevezelik etmeye ya da ayaküstü sohbetlere eğilimli değildir.

-algılarını kelimelere dökmekte ve iletişim kurmakta sıkıntı çeker.

-yanlış anlaşıldığı ya da insanlarla iletişim kuramadığı hissini taşır.

 

Yukarıdaki cümleleri okuduğumuzda Merkür geri gitmeye başladığında neler yapmamız gerektiğini anlayabiliriz. Örneğin önemli bir proje üzerinde çalışıyorsak, bu sürede onu ayrıntılı biçimde gözden geçirebiliriz. Diğer insanlarla iletişimde sorunlar yaşıyorsak, algılama ve iletişim kurma biçimimizi analiz edebiliriz. Bir roman yazmayı planlıyorsak şimdi kurgusunu yapabiliriz. Çok aktif bir hayat sürdürüyorsak biraz yalnız kalıp müzik dinleyerek, roman okuyarak, meditasyon yaparak iç dünyamızla bağlarımızı güçlendirebiliriz. Merkür'ü bilinçaltımızla bilincimiz arasında bir köprü gibi düşünerek iki dünyayı birbirine bağlayabiliriz. Yaşamımızda ters gittiğini hissettiğimiz konular üzerinde düşünebiliriz, böylece bunları düzeltme olanağına kavuşuruz. Özet olarak, Merkür'ün bu hareketini çok verimli biçimde kullanabiliriz. 

 

Şimdi asıl düşüncelerimizi inzivada bulma zamanı. Müzik dinlemek, film seyretmek bizi esinlendirebilir. Bilinçdışımız bizimle rüyalarımız kanalıyla konuşabilir. İlhamımızı yaratıcı projelerde kullanabiliriz. Ne istediğimizi, ne düşündüğümüzü anlamak için biraz susabilir, aklımızı durdurabiliriz. Başkalarıyla iletişimde daha anlayışlı ve kabullenici olabiliriz. Dış dünyadan biraz uzaklaşıp, deniz kenarında tek başına vakit geçirebiliriz. Daha dikkat gerektiren işleri biraz erteleyebiliriz. Çıkan aksiliklerdeki hayırlı yönleri görmeye çalışabiliriz. Sorularımızın yanıtını iç sesimizi dinleyerek bulabiliriz.

 

Doğum haritalarında geri giden bir Merkür'le doğanlar önümüzdeki bu dönemi fazla yadırgamazlar, çünkü bu onların aşina oldukları bir enerjidir.

(c) Barış İlhan

 

 

Merkür Geri Giderken:

  • Bugüne kadar aklımdan çıkmış olan düşünceler şimdi yenilenmiş biçimde aklıma gelebilirler ve onların üzerinde düşünebilirim.
  • Takıntılı aklımı nihayet yavaşlatıp, yaşamı hissetmeye başlayabilirim.
  • Şimdi (patronum, arkadaşım, iş arkadaşım, kardeşim, annem, babam, çocuğum vb.) o kimse ile buluşup, o eski anlaşmazlığı çözebilirim.

  • Günlük rutini bir kenara bırakıp, spontane olabilirim.

  • Şimdi o kararı bir daha gözden geçirmek için harika bir zaman olabilir.

  • Şimdi zihnim daha bağlantısız ve mesafeli, dolayısıyla o "kötü" alışkanlığı daha korkusuz bırakabilirim.
  • Disneyland ve Microsoft Merkür geri giderken kurulmuş, benim neler yapabileceğimi bir hayal edin.
  • Uzun zaman önce kaybettiklerimi şimdi bulabilirim.
  • Uzun zamandır karar verdiğim, ama ertelediğim şeyleri belki şimdi yapabilirim.

 

© 2008, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.