Astrolojİ  Dergİsİ

 

 

   ANASAYFA

 

Astrolojiye Giriş

- Giriş-Gezegenler
- Burçlar
- Yükselen Burçlar
- Ay Burçları
- Evler
- Açılar

 

Yazılar ve Konular

- Makaleler 
-
Astroloji Tarihi
-
Mitolojik Astroloji
-
Astroloji ve Sağlık
-
Gezegen Döngüleri
-
Astronomi
 

 

Çeşitli

- Öyküler,Öğütler
-
Rüyalar - Semboller
-
Karikatürler
-
Çin Burçları
-
Doğum Günü Renkleri

 

Tablolar

- Burç Değişimi
- Enlem ve Boylam
- Yaz Saati
- Ay Fazları
- Gökgünlüğü
- Sembol Anahtarı  
  

 

Test

- 4 Element Testi

 

Linkler

- Astroloji Siteleri
-
Kitaplık
-
Barış İlhan Yayınevi

 

Haberler

- Haberler
-
Araştırma
-
Seminer-Eğitim


 

 

          Foto Galeri

      

Okuyucu Mektupları

 

 

 

 

BARIŞ İLHAN

kişisel sitesi

 

NCGR-TURKEY

 

TAROT DERGİSİ

 

JÜPİTER TRANSİTLERİ

 

Robert Hand'in Planets in Transit: Life Cycles for Living kitabından çeviren Oya Vulaş

 

Transit Jüpiter’in Anlamı :

 

Jüpiter geleneksel olarak 'Büyük İyilik' olarak bilinir. Eski astrolojide  onun iyilik dışında hiçbir şey üretmediği düşünülürdü. Gerçekten de bir Jüpiter transiti genellikle hayli memnun edici ve yararlıdır. Bu transit sırasında hayat sanki daha kolay akıyormuş gibi görünür ve yapmak üzere yola çıktığınız şey her neyse, genellikle tam niyetlendiğiniz gibi başarıyla halledilir.

 

En temel düzeyde Jüpiter, kendi içinde onu deneyimlemek ve daha ve biraz daha dahil olmak için evrenle iletişim kuran bireyi işaret eder. Büyümenin ve genişlemenin gezegenidir. Daha ikincil düzeyde ise Jüpiter bazen sadece bir şeyin ya da bir eylemin abartılmasıdır. Jüpiter enerjisinin hayatınızdaki etkisi, kilo almakla zihninizi ve bilincinizi geliştirmek arasında değişebilir.

 

Jüpiter güçlü bir sosyal boyuta da sahiptir. Her şeyi bir arada tutan 'sosyal yapıştırıcı' olarak değerlendirilir. Kanunların ve hukuk sisteminin yanı sıra, güçlü insanlar ve yöneticiler gibi Güneş temalarını paylaştığı bir fonksiyonu da yönetir. Bazı Jüpiter transitlerinin olumsuz tezahürlerinden biri kanunlarla problem yaşamak olabilir. Elbette diğer transitlere bağlı olarak Jüpiter size kanuni bir güç de kazandırabilir.

 

Jüpiter’in transit yaptığı ev, hayatınızın büyümeye ve anlam kazanmaya çalıştığınız alanını gösterir. Bu süreç felsefi anlamda sizi daha bilge ve daha başarılı bir insan  olmaya doğru büyütme süreci olabileceği gibi, patolojik bir büyüme de olabilir-; diğer bir deyişle ya çok fazla gayret ediyorsunuzdur ya da bu alandan çok fazla uzaklaşmışsınızdır. Her şeyin çok iyi gitme şansı yüksektir ama, Jüpiter nereden geçiyorsa o evin yönettiği konuları abartmadığınıza veya bunlardan çok uzaklaşmadığınıza daima emin olmalısınız. Aynı zamanda payınıza düşenden daha fazlasını almamaya dikkat etmelisiniz.

 

Transit Jüpiter tarafından etkilenen natal planetleriniz, kişiliğinizin yumuşak çalışan yanlarını ve amaçlarınıza ulaşmayı temsil ederler ama, yukarıda evlerle bağlantılı olarak verilen uyarılar burada da geçerlidir: sakın fazla abartmayın! Jüpiter'le problematik olabilecek bir diğer şey de şudur ki, ne istediğinize çok dikkat etmelisiniz, çünkü muhtemelen onu alacaksınız.

 

Neyse ki çoğu Jüpiter transiti hayatınızın ilgili alanları için oldukça yararlıdır. Çoğu insanda Jüpiter'in abartmasından, aşırıya kaçmaktan onları uzak tutan yeterli bir Satürn dozu vardır.

Kare ve karşıt transit açıları bile -çoğu gezegeninki zorlayıcıyken- Jüpiter’le oldukça kolaydır. Ama yine de aşırıya kaçmamak konusunda dikkatli olmanız gereken zamanlardır bunlar.

 

Jüpiter aynı zamanda hayata tümüyle bakışınız, dine yaklaşımınız, idealizm anlayışınız gibi hayatınızın bazı en yüksek yönlerini de işaret eder. Güçlü bir şekilde bilincinizi geliştirme etkisi olabilir.

 

Deneyimlerken biraz dikkat şartıyla Jüpiter transitinizin keyfini yaşayın. Hayattaki hedefleriniz için bir kapı açabilirler.

 

Transit Jüpiter Birinci evde

 

Bu transit hayatınızda önemli bir büyüme döngüsünün başlangıcıdır. Jüpiter bu evdeyken bir birey olarak gerçekten kim olduğunuzu keşfetmeye çalışmalısınız. Kendinizi ve  gerçekten neyi yapabildiğinizi anlamalısınız, çünkü bu etki altında kendinizi daha güvende hisseder ve başkaları üzerinde de aynı etkiyi uyandırırsınız. Kendinizi geri çekmeye ya da yeteneklerinizi gizlemeye daha az ihtiyaç duyarsınız ama, bu transite kendi öneminizi abartarak karşılık vermemelisiniz. Kim olduğunuz gerçeğine bakın; en doğrusu budur.

 

Ayrıca bu bir öğrenme ve yeni deneyimler edinme zamanıdır. Tüm bunlar şimdiki gelişim ihtiyacınızın bir parçasıdır ve yalnızca sizi değil, aynı zamanda bir bütün olarak dünyayla ilişki tarzınızı da etkiler. Bu dönemde çocukça yaklaşımları veya önyargıyı bırakmak çok önemlidir, çünkü çocukluktan beri süregelen bu dar sınırlı etkiler, şimdi yüz yüze geldiğiniz dünyayı anlamak için artık elverişli değildirler.

 

İnsanlar ve kaynaklar şimdi muhtemelen sizin için daha destekleyicidirler; bunların avantajlarını yapıcı bir şekilde kullanmalısınız. Diğer bir deyişle, sizinle ilişkili herkes bu bağlantıdan sizin kadar yararlanmalıdır. Yalnızca karşılıklı yardım yoluyla gelişeceksiniz.

 

Hayatınızın ruhsal yönü şimdi daha büyüyecektir. Dünyanın somut, maddi, yani elle tutulur gözle görülür yönleri artık yetersizdir; bunlar kadar hayatın daha derin boyutlarını da tanımalısınız, aksi taktirde geriye kalan anlamsızlaşır.

 

Bu yıl kişisel açıdan sizin için oldukça şanslı olacaktır. İlişkileriniz ve karşılaşmalarınız, -ayrıca biraz daha güçlü bir etki bu durumu bozmuyorsa- sürekli sizin yararınıza olacak. Artan özgüveniniz ve duruşunuz lehinize çalışacak ve aktivitelerinizin kapsamını  artırmak imkanı verecektir. Ama herkese hükmetmeye kalkışmayın. Önemli başarılar elde etseniz bile tüm cevapları bildiğinizi sanarak kendinizi kandırmayın. Bu transitin etkisi altında hala öğreniyorsunuz.

 

Transit Jüpiter İkinci evde

 

Bu transit geleneksel olarak para kazanmayla veya servet edinmeyle ilişkilendirilir ve gerçekten de madden sahip olduklarınızı ve kaynaklarınızı büyütme girişiminde bulunacağınıza dair bir şeyler getirir. Ama daha geniş anlamıyla, bu dönemde hayatınızda değerli olan her neyse onu gerçekleştiriyorsunuz. Eğer para veya maddi servet değerliyse o alanda ve onun yoluyla bunları artırmaya çalışacaksınız. Ya da  değerleriniz daha ruhaniyse -fikirler, yargı standardı ve benzeri de dahil- hayatınızın bu yönünü geliştirmeye çalışacaksınız.

 

Ancak büyük olasılıkla istediğiniz her neyse daha bile fazlasını elde edeceğinizden, açıkçası bu dönemde kaynaklarınızı nasıl kullandığınızı bilmeniz çok önemlidir. Ne yazık ki bu transitle, -eğer net bir şekilde ne istediğinizi ve neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmiyorsanız- büyük bir kaynakları yanlış kullanma potansiyeli söz konusudur. Hayatınızı daha keyifli ve tatminkar bir hale getirmek yerine, hayatınızı sürdüren şeyleri elde etmek daha kolay gelir. Bu özellikle daha fazla para kazanma çabaları için doğrudur.

 

Bu dönemde yapmanız gereken şey, tüm hedeflerinizi dürüstlükle gözden geçirmek ve onlara ulaşmak için gerçekten neler yapmanız gerektiğine bakmaktır. Hedeflerinize varmak için kaynaklarınızda gerekli değişiklikleri yapmak nispeten kolay olacaktır; bu yüzden bu değişiklikleri akıllıca planlayın.

 

Bu tümüyle bir çile çağrısı değildir; eğer çok pahalı bir şeyi almak istiyorsanız, belki biraz keyfi olabilir ama, almamanız için hiçbir neden yok; sadece onu gerçekten almak istediğinizden emin olun.  Çoğu insan bir şeyleri -yürekten istemekten çok- yalnızca bir sosyal statü simgesi olduklarını düşündüğü için almak  ister. Böyle bir nedenle almak tümüyle israftır. Yine de, bu dönemde maddi kaynaklarınız çok rahattır ve içtenlikle istediklerinizi alabilirsiniz.

 

Daha geniş anlamda ise, bu devrede sahiplenme ve sahiplendiklerinizi yönetme konularıyla yüzleşerek kendiniz hakkında  daha fazla şey öğreneceksiniz. Maddi dünyayı çekip çevirmek kendinizle ilgili bir anlayış geliştirmenizde çok önemli  olacaktır. Dolayısıyla biraz kendinizi dizginleyerek, biraz dikkat ederek yatırım yapmak veya ister zevk için ister yatırım için bir şeyler satın almak bakımından iyi bir devredir.

 

Transit Jüpiter Üçüncü evde

 

Bu transitin etkisi yakın çevrenizdeki bağlantılarınızı arttırır. Dünya görüşünüzü geliştiren ve

bilinç düzeyinizi yükselten deneyimler yaşamak için, gündelik dünyanızdan çok da uzaklaşmak

zorunda kalmazsınız. Bu kendini çeşitli şekillerde gösterebilir.

Öncelikle, günlük hayatınızda sizin için yararlı olabilecek bir çalışma alanında ileri düzey bir eğitim almak için bir fırsat yakalamanız oldukça muhtemeldir. İletişime ilginiz artar ve bu her zamanki etkinliklerinizden biri olmasa bile bazı yazılar yazabilirsiniz. Bu dönemde bir nedenle uzun yolculuk gerekebilir ama, bu sayede dünyanızla ilgili anlayışınız gelişecek.

 

Erkek kardeşler, kız kardeşler, kuzenler ve benzeri akrabalarınızla  ilişkileriniz çok iyi olacak. Bunların birinden bir çeşit maddi yardım almanız ya da yarar elde etmeniz hayli olası ama, onların size yararlarının dokunabileceği tek yol bu değil. Belki de uzun vadede daha önemli olan, bu transitin zihniniz ve bilinciniz üzerindeki olası etkisidir. Eski düşünce kalıpları ve az ya da çok bilinçaltı bir şekilde veya üzerinde pek kafa yormadan benimsediğiniz yaklaşımlar açılacak ve genişleyecek. Düşünceleriniz bu yaklaşımların dayattığı sınırlamalara daha az uyacak. Dolayısıyla çevrenizdeki dünyaya yönelik tutumunuz çok daha cömert, anlayışlı ve diğer insanların farklılıklarına karşı da hoşgörülü olacak. Önyargılardan etkilenmeniz ihtimali daha az. Bunun yerine kendi deneyiminizden yola çıkarak her şeyi bilmek isteyeceksiniz.

 

Gelecekle ilgili planlarınız daha engin, daha büyük olacak. Dışarıdan dayatıldığını sandığınız sınırlamaların çoğunu gerçekte kendi kendinize dayattığınızı fark edeceksiniz. Aynı zamanda dünyaya bakarken artık daha çok faktörü dikkate alıyor ve her zamankinden daha etkin planlama yapıyorsunuz. Sadece abartmamaya ve aşırı uca gitmemeye dikkat edin. Muhtemelen tamamlayamayacağınız projeler için taahhütte bulunmayın.

 

Genel olarak, şimdi başkalarıyla olan iletişiminiz her zamankinden daha iyidir. Aklınızdakini söyleyebilir ve iletişim hatalarına daha az takılırsınız. İster duygusal dünyanızla ister dış dünyadaki bazı durumlarla ilgili bir sorun varsa, onu tüm yönleriyle konuşma konusunda da istekli ve dürüstsünüz.

 

Transit Jüpiter Dördüncü evde

 

'İç huzuru ve güvenliği' arayışında olduğunuz bir zamandır bu. Dördüncü ev içsel hayatınızın -evinizin, özel hayatınızın, ailenizin, geçmişinizin ve en derin kendilik duygunuzun tüm yönlerinin evidir. Jüpiter hayatınızın tüm bu alanlarını geliştirmeniz için size şimdi yardım edecektir.

 

Dışsal düzeyde, bu transiti gayrimenkul ya da yeni bir ev alarak ifade edebilirsiniz. Evler ve

toprak, sağlam bir içsel dünya arzusunun dışsal sembolleridir. Veya mevcut evinizi genişletebilir, yeniden dekore edebilir, geliştirebilirsiniz; böylece değeri de artar. Bu, orada yaşamayı planlamasanız bile yeni bir gayrimenkul arayışı için oldukça iyi bir zamandır.

 

Bu transit ev hayatınızı destekler ve bu dönemde genellikle evle ilgili bir sorun -onu gidermenize yardımcı yeni bir şey açığa çıktığı için- halledilir. Ailenize karşı açık ve cömert hissedersiniz ve onlar da size aynı şekilde karşılık verirler. Eğer bu dönemde herhangi bir sorununuz varsa teselli için döneceğiniz yer ailenizdir; onlar size yardım edebilirler. Ebeveynlerinizle ilişkiniz de iyidir ve bir şekilde size çok yararlı olabilirler.

 

Hayatınızda dış dünyaya çıkıp ilerlemekten başka seçeneğinizin olmadığı zamanlar vardır ama, bu dönemde bir seçeneğiniz var. Eğer dış dünyaya çıkmak isterseniz özel hayatınız sizi engellemeyecektir. Ama dünyada ilerlemek için büyük çaba harcamak yerine enerjilerinizi özel hayatınıza yoğunlaştırmanız çok daha iyi olabilir. Şimdi evinizi, ailenizi ve özel hayatınızı her zamankinden daha güvenli bir şekilde kurabilir ve daima destek ve konfor kaynağı olmasını güvence altına alabilirsiniz. Şimdiye kadar hep gittiyseniz, şimdi artık kalıp kök salma zamanıdır bu. Gelecekteki güç zamanlarda sizi psikolojik krizlerden korumaya yardım edecek bir yere, gruba ya da aileye ait olma duygunuzu keşfedeceksiniz. Eğer bu transiti doğru bir şekilde ele alırsanız muhtemelen kendinizi asla yalnız, kayıp ya da yabancılaşmış hissetmezsiniz. Hayatta güvenlik gerçek bir ihtiyaçtır ve  şimdi bunu büyük ölçüde oluşturabileceğiniz bir zamandasınız.

 

En psikolojik düzeyde bu transit içsel güvenlik duygunuzun artmasına yardım eder. İçinizdeki

sizle her zamankinden çok daha fazla bağlantıdasınız ve normalde kendinizle ilgili yüzleşmek istemediğiniz gerçekleri ele alabilir ve böylece onların gelecekte bir problem haline gelmesini engelleyebilirsiniz. Bilin ki, zorluklar korktuğunuz şeyin kendiniz olmasından kaynaklanır.

 

Transit Jüpiter Beşinci evde

 

Bu dönemde yaratıcı kendini ifadeniz hiçbir zaman olmadığı kadar gelişir. Kendiniz gibi ya da neyseniz o olmak için ve -korku, savunma, mazeret gösterme gibi duygular olmadan ve  egoistlik veya bencillik karışmadan- kendinizi başkalarına ifade etmek için cesaret bulursunuz. Bu, başkalarıyla ilişkilerinizi müthiş bir şekilde geliştirmeniz gibi ani bir etkiye sahiptir. Bu transit  seksüel ilişkiler getirmesi bakımından genellikle kendi başına yeterli değildir ama, birinin bu dönemde başlamasına kesinlikle yardımcıdır. Çünkü kendinizi tutmak ihtiyacını hissetmezsiniz; biriyle, her birinizin diğerinin kim olduğunu bildiği ve gerçek anlamda doğru, güvenilir bir ilişki kurmanız mümkündür.

 

Çocuğunuz varsa bu transit onlarla ilişkilerinizi geliştirecektir ve onlarla gururlanmanızı sağlayacak pek çok fırsat çıkabilir. Hiçbir şekilde eksiklik hissetmeden  gelişmeleri için  ihtiyaç duydukları şeyi onlara verebilirsiniz.

 

Yaratıcılık potansiyeliniz de artar. Herhangi bir sanatsal yeteneğiniz henüz ortaya çıkmadıysa bu transit onu çok iyi bir şekilde devreye sokabilir. Daha fazla iş üreteceksiniz ve bu tümüyle kendiliğinizin ifadesi olacak. Aynı zamanda eğer yaratıcı veya sanatsal bir alanda çalışıyorsanız, sanatınızla ya da ürünlerinizle muhtemelen her zamankinden daha fazla para kazanabilirsiniz.

 

Aşk ilişkileri hayatınızda büyüyen bir deneyim alanı olacak; farklı ülkelerden veya tümüyle farklı geçmişe sahip insanlarla karşılaşabilirsiniz ama nereden geldikleri problem değil; bu dönemdeki herhangi bir ilişki size dünya hakkında  hayal ettiğinizden çok daha fazla şey öğretecek.

 

Ama bu transitle ilgili en önemli nokta,  daha büyük bir kendiliğinizi ifade özgürlüğünün yanında, kişisel gelişiminizi ve bilgeliğinizi artırmanız için getirdiği fırsatlardır. Daha önce böyle yapmış olsanız bile, artık dünyadan saklanma ihtiyacı hissetmezsiniz. Gerçi hükmeder bir tavırla hareket etmeniz durumunda bir tehlike de olabilir ama, bu büyük ölçüde transit öncesindeki davranışlarınıza bağlıdır. Çoğu insan bu transite yalnızca kendine güven ve kendini ifade konusunda sağlıklı  bir büyüme şeklinde cevap verecektir.

 

Transit Jüpiter Altıncı evde

 

Herhangi türde bir iş için ve kişisel gelişiminize katkıda bulunan bir görevi yerine getirmek için iyi bir zamandır bu. Bu transit aşağıda anlatılan tek istisna hariç, sağlığınızın iyi olduğunu gösterir.

 

Bu bir görev, sorumluluk ve hizmet evi olduğu için  çok sıklıkla bu evin gerekleri insanın kişisel gelişimiyle ve özellikle de özgürlükle çatışır. Kişinin ego ihtiyaçları sadece çoğu insanın kolayca anlayamayacağı bir düzeyde karşılanır. Ancak bu evdeki Jüpiter'le dünyada bu konular için kesinlikle yol almanız mümkündür ve bunu fark eder, gerçekleştirirsiniz.  Şimdi çalışmak bir amaç duygusu verdiği ve hayatınıza bir yapı kazandırdığı için çok tatmin edici ve keyiflidir. Oldukça sıklıkla  bu, kendini gerçekleştirmek için bir terfi, daha iyi çalışma veya iş koşulları, hatta daha iyi maaş veya fırsatlar sunan yeni bir iş bile getirir. Ama şu sıralar daha büyük bir güç veya saygınlık kazandıran bir pozisyona ilerlemeniz pek olası değildir.  Bu bir çalışma dönemidir ve en büyük tatmini, yapabildiğiniz kadar çok işi olabilecek en yüksek standartlarda yaparak alacaksınız. Eğer yapabilseniz daha fazla iş almaya  oldukça hazırsınız ve terfi etmeyecek olsanız bile, sonunda sizi iyi bir pozisyona getirecek üstlerinizin ve astlarınızın saygısını kesinlikle kazanacaksınız.

 

Genellikle bu, sağlık açısından mükemmel bir devredir, çünkü Jüpiter bedeninize fiziksel güç

ve canlılık verir ama, kilo almamak için dikkatli olmalısınız. Hem iyi hem de kötü anlamda bu transit fiziksel düzeyde geliştiricidir. Eğer bir nedenle vücudunuz şifa bulmakta ya da bir hastalıktan kurtulmaktaysa, transit bu sürece yardımcı olacaktır. Ama yağlı veya tatlı yiyecekler konusunda dikkatli olmalısınız, çünkü sadece kilo almanıza neden olmazlar,  ayrıca pankreasınız için de pek iyi değildirler. Her tür aşırılıktan kaçının.

 

Transit Jüpiter Yedinci evde

 

Bu dönemde birebir yakın ilişkileriniz size kendinizin ve etrafınızdaki dünyanın halini gösterebilir. Genel olarak bu transit evlilik de dahil her türdeki birlikteliğin şekillenmesini ve devamlılığını destekler, yani özellikle evliliği işaret etmese bile, bu dönemde bir evliliğin çok iyi yürümesini sağlar. 

 

Bu transit sırasında size çeşitli yollarla yardımcı olacak insanlarla karşılaşacaksınız. Tüm ilişkilere sizin ve karşınızdaki insanın birbirinize yardım etmeniz gerektiği fikriyle yaklaşacaksınız. Şimdi tek başına yürümeniz iyi bir tavsiye olmayabilir, çünkü böyle bir eğilimde değilsiniz. Zayıf biri olduğunuz için değil ama, diğer insan bireyliğinizi tamamladığı için, birinin desteğine çok ihtiyacınız var.

 

Kişisel danışmanlardan olduğu kadar başta avukat olmak üzere doktor ve benzeri danışmanlardan da her tür profesyonel yardım almak için bu iyi bir zamandır. Bu aralar mahkemeye gitmek zorundaysanız, özellikle bir hukuk davasında -konunun her yönüyle kapandığından emin olmanız önemliyse de- sonucun lehte olması gerekir. Bazı detayları gözden kaçırarak yanılmanıza ve başarısızlığınıza neden olabileceği için, sakın bu transiti garanti olarak görmeyin. Ayrıca ne hakkınızdan daha fazlasını almaya çalışın, ne de alacağınızı abartın. Aksi taktirde bu sizi sıkıntıya sokabilir. Tüm Jüpiter transitlerinde olduğu gibi bu da en yüksek verimi alabilmek için belli bir miktarda ölçülü olmayı gerektirir.

 

Jüpiter yabancı insanlarla ve yabancı ülkelerle ilgili olduğu için bu transit bir yabancıyla ortaklığı ya da yakın bir ilişkiyi işaret edebilir. Veya geçmişi ya da arka planı sizden oldukça farklı olduğundan, anlaşabilmek için dünya görüşünüzü veya anlayışınızı geliştirmek zorunda olduğunuz biriyle ilişkiyi de gösterebilir. Bu dönemde herhangi bir yakın ilişki kesinlikle üzerinizde bilinç yükseltici bir etkiye sahiptir. Yani ilişki sizin dar bir çerçevede devam etmenize izin vermeyecektir.

 

Bu etki altında evlenirseniz, eşiniz sizden biraz daha büyük ve tanınan biri olabilir; ona

duyduğunuz saygı, sizi ona çeken ana faktörlerden biridir. Bu, aynı zamanda bu insanın sizden

daha deneyimli olduğunun da bir işaretidir.

 

Transit Jüpiter Sekizinci evde

 

Geleneksel olarak bu transit mirası gösterir. Ama bu transit bir mirası alsanız  da almasanız da herkesin hayatı boyunca bir kaç kez gerçekleşir. Ancak bu eski prensip -her zaman uygulanabilir olmasa bile- doğru bir temel üzerine oturtulmuştur, çünkü bu evdeki Jüpiter'le başkalarının kaynaklarından yararlanmanız çok olasıdır. Sonuç olarak, biriyle iş ortaklığı gibi kaynaklarınızı birleştirmeniz gereken bir ilişkiye girmek için iyi bir zamandır. Ayrıca transitin bu anlamını hükümsüz kılan bir başka transit etkisi olmadıkça, bankadan kredi almak için de uygun bir zamandır. Genelde başkaları bir şekilde size yardımcı olmak için her zamankinden daha gönüllüdürler.

 

Bir diğer düzeyde, bu aralar hayatınızda pek çok güçlü ama şanslı değişiklikler olacaktır. Bu her zaman açıkça görülmeyebilir ama, şimdi yapılan temizleyici herhangi bir değişiklik en hayırlısı olacak ve uzun vadede hayatınızı daha zenginleştirecek ve daha ödüllendirici kılacaktır. Ayrıca hayatınızdaki psikolojik motifler hakkında size daha büyük bir anlayış da kazandıracaktır. Eğer son zamanlarda bir psikolojik stres döneminden geçtiyseniz ya da şimdi böyle bir durum yaşıyorsanız bu transit içinizdeki iyileşme sürecine yardım edecektir.

 

Bazen bu transit  'dönüşüm deneyimi' olarak adlandırılan bir dini ve ruhsal yenilenme zamanını

işaret edebilir. Şu aralar okült ve mistik literatürü incelemek, özellikle de kendinizi çok sıkıntılı hissediyorsanız, sizin için kesinlikle çok faydalı olabilir.

 

Transit Jüpiter Dokuzuncu evde

 

Bu ev Jüpiter için çok iyi bir pozisyondur. Bu dönemde hayata bakış açınız muhteşem bir şekilde genişleyebilir. Resmi veya gayri resmi bir şekilde bir şeyler öğrenmek veya başkalarına öğretmek üzere geniş kapsamlı bir seyahat fırsatı doğabilir. Öğrenme arzunuz çok büyüktür ve daha soyut ve derin konular üzerine eskiden olduğundan daha fazla okursunuz. Felsefe, metafizik ve din, bu transitle bağlantılı en tipik çalışmalardır ve bunlarla yalnızca kitaplarda değil, hayatınızdaki gerçek konularda da karşılaşacaksınız. İhtiyacınız olan, dünyanıza dair faydalı ve gerçek bilgilerdir.

 

Bu dönem insan gelişimiyle ilgili veya bilinç yükseltici gruplara katılmak için ideal bir zaman dilimidir. Şimdi çevrenizde böyle pek çok grup olabilir; bunlardan size en uygun görünenini seçmelisiniz.

 

Eğer yazarsanız veya yazar olma isteğiniz varsa,  dokuzuncu ev aynı zamanda  yayın ve diğer -dünyayla geniş çaplı bağlantı sağlayan- medya iletişimi konularıyla ilişkili olduğundan, bunun

için de çok iyi bir zamandır.

 

Dünyaya daha geniş çaplı açıldığınız için hayata bakış açınız değişecektir. Bu transit en olumlu anlamıyla çok büyük bir olgunlaşma ve büyüme potansiyeli getirir; diğer bir deyişle, her zamankinden daha bilgece ve akıllıca davranırsınız. Ancak bu sürece tüm özünüzle açık olmalısınız. Eğer tüm cevapları zaten bildiğinizi düşünüyorsanız, bu transit belki size kibir ve sadece sizin doğru olduğunuza dair bir duygu getirecektir ki, bu da transitin enerjisinin tamamen boşa harcanması anlamına gelir.

 

Yabancı ülkelere yolculuk ihtimali yanında, iş veya özel hayatınızda giderek artan bir şekilde yabancı ülkelerle veya insanlarla bağlantıya geçmeniz de olasıdır.

 

Bu transitin ana teması eski önyargılarınızı ve inançlarınızı bırakacak şekilde bilincinizi

yükseltmesidir; Sadece inanmaktan çok bilmelisiniz ve inançlarınızı bilgiyle değiştirdikçe sizin için her şey daha iyi olacak.

 

Transit Jüpiter Onuncu evde

 

Bu transit sırasında dikkatiniz mesleğinize, kariyerinize, sosyal statünüze ve itibarınıza yönelik olacak. Bu alanların hepsinde ya da herhangi birinde ilerlemek için çok gayret sarf edeceğiniz bir zamandır bu ve mantıklı herhangi bir çabanın önemli ölçüde ilerlemeyle sonuçlanması gerekir. Çoğu insan için yol alma zamanıdır ama, bir kaç uyarıya dikkat etmelisiniz.

 

İlk olarak, aşırılıktan, baskıcılıktan ve kibirden kaçınmak çok önemlidir. Bazı insanlar bu dönemde üstleriyle sıkıntı yaşayabilirler, çünkü bu transit şişmiş bir egoyu işaret edebilir, yani onu destekleyen herhangi bir şey olmadıkça düşündüğünüz siz, gerçek sizden daha fazla biri olabilir. Eğer gerçekten önemli ya da özel olduğunuzu düşünmeye başlarsanız, oturun ve   duygularınızı doğrulayıp doğrulamadığını görmek için gerçek başarılarınızı gözden geçirin. Ancak doğrulasa bile, başkalarını gücendirecek ve onların transit bittikten sonra bile size karşı çalışmalarına neden olacak şekilde davranmamaya dikkat edin.

 

Yine de, çoğu insana başarıları küçümseme öğretildiği için bu genel bir problem değildir. Böyle bir durumda bu transit neyi başardığınızı görme olasılığını gösterebilir. Yukarıda açıklanan tuzağa düşmediğiniz sürece bu transitle birlikte işinizde terfi, toplumda tanınma veya çağdaşlarınızdan saygı bekleyebilirsiniz. Ayrıca kendinize daha çok güveneceksiniz ve belki de bu, hayatınızda ne yapabileceğinizi gerçekten bildiğiniz bir kaç zamandan biri olabilir.

 

Aynı zamanda transitin diğer etkilerini de yaşayabilirsiniz. Örneğin işinizle ilgili bir seyahat

yapmak zorunda kalabilirsiniz veya yabancılarla iş ilişkileriniz artabilir. Jüpiter'in doğasına uyan bir iş alanına geçmeniz de mümkündür ve bu alan tıpla, iyileştirmeyle, hukukla, yüksek eğitimle ve seyahatle ilgili olabilir. Bu durumda eğer eski iş alanında kalsaydınız görebileceğiniz kabulün ya da onayın aynısını beklememeniz gerekir.

 

Transit Jüpiter On birinci evde

 

Bu dönemde hayatınızda gelecekle ilgili ümitler, idealler, dilekler önemli rol oynarlar. Arkadaşlarınız şimdi size oldukça yararlı olabilirler ve  siz şimdi bir birey olarak grup hedeflerinin ve değerlerinin önemini kavrayabilmek için grup aktivitelerine daha çok katılırsınız. Bu ne tek başına hareket etmeye çalışma zamanıdır ne de bir başka insanla çalışmak için kendini kısıtlama zamanı. Pek çok insanla bir arada olmaya ihtiyacınız var, çünkü onlarla çalışarak ve ilgilenerek kendiniz hakkında çok şey öğreneceksiniz. Arkadaşlarınız her zamankinden daha destekleyicidirler ama bu tek taraflı değildir; siz de onlara çok yardımcı olacaksınız.  Zamanla değerleri çok artan bir çok yeni arkadaşınız olacak. 

 

Bu aralar her zamankinden daha idealist olacaksınız ve etrafınızdaki dünyayı mümkün olabilecek her şekilde geliştirmek isteyeceksiniz. Eğer bakış açınız nispeten genişse, bu arzuyu geniş sosyal reformlara dönüştürmek ya da en azından hem sizi hem de arkadaşlarınızı etkileyen değişiklikler yapmak isteyeceksiniz. Bakış açısı eksikliği halinde, sadece her zaman istediğiniz şeye uygun bir şekilde kendi kişisel durumunuzu iyileştirmeye  çalışabilirsiniz. Ancak bu bir bencillik zamanı değildir. Bu evin doğası öyledir ki, eğer hayatınızdaki bu iyileştirmeler başkalarını etkilemezse, değişiklikler anlamlı ya da kalıcı olmayacaktır. Yaptığınız ya da ortaya koyduğunuz şey daha da büyüyerek geri dönecektir.

 

Transit Jüpiter On ikinci evde

 

Faydaları  diğer evlerdeki  kadar açık olmasa da,  muhtemelen oldukça iyi bir on ikinci ev transitidir. Bu süreçte hayatın dini ve ruhsal boyutuyla ilgili olarak büyük ölçüde öğrenme kapasitesine sahipsiniz. Aynı zamanda -pek düşünmek istemediğiniz yönlerinizle karşılaştığınızda sıklıkla yaşadığınız- korku ve direnç olmaksızın kendiniz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

 

Bu dönemde egonuzun talepleri daha az zorlar. Kendinize, dünyaya ve diğer insanlara bakışınız daha tarafsız ve hatta daha şefkatlidir. Sıkıntı ve acıya karşı daha empatiksiniz ve içtenlikle yardım etmek istersiniz. Hepimizin aynı teknede olduğu ve bir kişi için yapılan şeyin aslında bütün için yapıldığı gerçeğini kapsayan yeni bir anlayışa ulaşırsınız.

 

Bu transit sırasında sizin için ruhsal öğretmen rolü oynayan birini bulabilirsiniz fakat bu

insanın herhangi bir kisveye bürünerek gelebileceğini unutmayın. Bu insan herkesçe bir öğretmen gibi bilinmek ihtiyacında değildir. Hatta eski bir arkadaş bile aniden bu rolü üstlenebilir. Şimdi sizdeki bir şeyin iyileştirilmesi gerektiğini hissediyor olabilirsiniz ve bu insan size yardım etmek için ortaya çıkacaktır.

 

Bu rolü sizin bir başkası için oynamanız da mümkündür; şimdi ruhsal gerçekle ve bilgelikle çok ilgilisiniz ve bu transit sırasında öğrendiklerinizi başkalarına  aktarabilirsiniz.

 

Genel olarak bu transit size metafizik veya gizli bilimleri araştırma eğilimi verebilir.   Varoluşun gizliliği içinde size hayatın anlamını olduğu kadar desteği, rahatlığı ve teselliyi de verecek bilgiyi ararsınız. Bu transit aynı zamanda geleneksel dinle ve onun mabediyle daha çok ilgilenmek anlamına da gelebilir.

 

Başa Dön

© 2015, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.