Astrolojİ  Dergİsİ

 

 

   ANASAYFA

 

Astrolojiye Giriş

- Giriş-Gezegenler
- Burçlar
- Yükselen Burçlar
- Ay Burçları
- Evler
- Açılar

 

Yazılar ve Konular

- Makaleler 
-
Astroloji Tarihi
-
Mitolojik Astroloji
-
Astroloji ve Sağlık
-
Gezegen Döngüleri
-
Astronomi
 

 

Çeşitli

- Öyküler,Öğütler
-
Rüyalar - Semboller
-
Karikatürler
-
Çin Burçları
-
Doğum Günü Renkleri

 

Tablolar

- Burç Değişimi
- Enlem ve Boylam
- Yaz Saati
- Ay Fazları
- Gökgünlüğü
- Sembol Anahtarı  
  

 

Test

- 4 Element Testi

 

Linkler

- Astroloji Siteleri
-
Kitaplık
-
Barış İlhan Yayınevi

 

Haberler

- Haberler
-
Araştırma
-
Seminer-Eğitim


 

 

          Foto Galeri

      

Okuyucu Mektupları

 

 

 

 

BARIŞ İLHAN

kişisel sitesi

 

NCGR-TURKEY

 

TAROT DERGİSİ

 

SATÜRN TRANSİTLERİ

 

Robert Hand'in Planets in Transit: Life Cycles for Living kitabından çeviren Oya Vulaş

 

 

Satürn Transitinin Anlamı

 

Transitleriniz içinde Satürn’ünki, şekillendirdiğiniz evreni deneyimleme ve görme biçiminizi göstermesi bakımından en önemli olanlardan biridir. Haritanızda Satürn’ün geçişini yaptığı bölüm, incelenen ve test edilen yaşam diliminizi işaret eder. Satürn’ün bulunduğu ev hayatınızda en büyük gerilimin olduğu, en yakından ilgilenmeniz gereken alanı gösterir. Doğum haritanızda Satürn transitinden etkilenen gezegenler, hayatınızda meydan okunan ve test edilmesi gereken davranış modellerinin enerjilerini temsil ederler.

 

Çoğu insan Satürn transitini sanki tamamen kontrol dışı  bir dışsal güç olarak deneyimler. Bir Satürn transiti çoğunlukla kaderi, genellikle de talihsiz bir kaderi getiriyormuş gibi görünür. Ama siz, Satürn’ün en derin seviyede  en derin evreninizin programlanış yolunu temsil ettiğini anlamak  zorundasınız. Bu nedenle Satürn transitinin enerjisi hiçbir zaman tamamen dışsal değildir. Ancak bilinçli aklınız neler olduğu konusunda sorumluluğundan kaçarsa, zihnin bilinçaltı bölümü, olayların farkındalıktan yoksun bir şekilde  programlanışını devralır. Dış dünya tepki göstermeye  ve aslında evrenin eylemlerinize cevabı olan  ‘kadersel’ olaylar gerçekleşmeye başlayıncaya kadar, onun etkilerini deneyimlemezsiniz.

 

Bu dönemde Satürn transitinin ne kadar hoşnutsuzluk verici göründüğü önemli değildir. Bu transit hayatta gerçekten neyi istediğinizi ve  onu elde etmenize yardımcı şeyi temsil eder. Çoğu insanın gerçekten istediği şeyle bağlantısı kopuktur. Eğer gerçek ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi tamamen anladıysanız, Satürn onların göstergelerini açıkça verecektir. Satürn’ün getirdiği kayıplar gerçekten istemediğiniz veya gerçekten ihtiyacınızın olmadığı şeylerdir. Onları  istediğinizi ne kadar çok düşündüğünüz önemli değil; bırakın gitsinler, özellikle de Satürn’ün bitirebileceği ilişkiler.

 

Satürn bir evden geçerken bu evin konularına çok dikkat etmelisiniz. Onun orada olması, o evle ilgili her şeyin ters gideceği anlamına gelmez ama, bilincinizi buraya yönlendirmeli ve olaylarla nasıl bağlantı kurmanız gerektiğini anlamalısınız. Eğer durumunuz iyiyse, yani hayatınızla uyumlu bir durumdaysanız,  Satürn transiti bu evi sizin için sağlamlaştıracak ve yapılandıracaktır ama,  eğer iyi bir pozisyonda değilseniz onlara direnciniz ölçüsünde tatsızlık yaratan büyük değişiklikler getirecektir.

 

Depresyon, hüzün, fiziksel ve duygusal kayıplar; tüm bunlar Satürn’ün yönettiği evlerin ve burçların meseleleriyle uyumlu olmadığınızın işaretidirler. Eğer böyle hissediyorsanız korkmayın; bunlar normal etkilerdir. Çok az insan Satürn’e olumlu  tepki verecek kadar kendinden haberdardır. En gerçek anlamıyla Satürn bir öğretmendir ve her birimize gerçekten kim olduğumuzu öğretir.

 

Transit Satürn Birinci Evde

Bu transit içsel büyümede yeni bir başlangıç getirir. Satürn’ün Yükseleninize kavuşum yaptığı dönem, hayatınızın artık önemli bir rol oynamayan yönlerinin bırakılması, projelerin tamamlanması zamanıdır. Satürn birinci evinizden geçişine devam ederken sorumluluğunuz artmaya devam edecek ama, başarılarınız da o ölçüde büyüyebilecektir. Bu transit sırasında yeni ve tamamlanması yıllar alacak uzun vadeli herhangi bir projeye başlamak iyi bir fikir değildir. Açıkçası, daha kısa sürede ilerleyebileceğiniz projeler üzerinde çalışmalısınız. Bu transiti oturmak ve daha elverişli bir zamanı beklemek için bir mazeret olarak kullanmayın.

 

Şimdi dikkatinizi içe döndürme zamanıdır. Dikkatinizin öncelikle başkalarıyla karşılıklı etkileşime, sosyal hayatınıza yoğunlaştığı on dört yıllık bir periyodu yeni tamamladınız. Bu süreçte dış dünyayı özenle oluştururken, içinizde neler olup bittiğinden pek de haberdar olmayabilirsiniz; şimdi içe dönme ve gerekli yerlerde gerekli yapıları kurarak kendinizi yeniden yapılandırma zamanıdır. Bu yeniden yapılandırma birkaç yılı alacaktır, acele etmeyin. Dünyayla ilgilenmeyi büyük ölçüde öğrendiniz, şimdi kendiniz hakkında öğreniyorsunuz. Gerçekten neyi istiyorsunuz ve neye ihtiyacınız var? Şu son birkaç yıldır kendiniz hakkında ne öğrendiniz? Başkalarının açısından  değil, kendi açınızdan nesiniz, bunu anlamaya çalışmalısınız.

 

Nasıl bir insan olduğunuza bakmadan şimdi içe dönme ve iç gözlem yapma zamanıdır. Gelecek birkaç yıl boyunca kendinizle ne kadar bağlantıya geçerseniz, gelecekteki başarınız da o kadar büyük olacaktır.

 

Satürn sizi uygun konularla ilgilenmeye zorlayan bir tarza sahiptir. Bu bir içe dönme zamanı olduğundan, eğer dış dünyada ayrıntılı yükümlülükler aldıysanız açıkça görünen zorluklar çıkacaktır. Eğer bu yükümlülükler ya da taahhütler sizi içinize dönmekten alıkoyuyorsa, onlarla başınız dertte demektir. Bu sorunlarla başa çıkacak enerjiniz olmadığını düşünüp içinize kapanabilir veya yorgun, bezgin hissedebilirsiniz. İnsanlar sıklıkla işlerinde önemli bozulmalar deneyimlerler, çünkü iş onları kendileriyle karşılaşmaktan alıkoyar.

 

Herhangi türde bir psikoterapi, insan gelişimiyle ilgili çalışma ya da bilinç yükseltme için çok iyi bir zamandır. Başkalarından kendiniz hakkında öğrendiğiniz tüm yanlış ya da hatalı düşünme biçimlerini unutmaya ve kim olduğunuzu anlamaya ihtiyacınız var. Ancak o zaman iç dünyanızı yeniden kurmak için uygun bir temel oluşturabilirsiniz. Bu, dış hayatınızı yeniden yapılandırmaktan daha öncelikli olmalıdır, çünkü onun sırası şu andan yaklaşık on dört yıl sonra gelecektir.

 

Transit Satürn İkinci Evde

Satürn birinci evden geçerken kendi bakış açınızla gerçekten kim olduğunuzu öğrenmek zorunda kalmıştınız. Şimdi Satürn ikinci evinize girdiğinden sizin için gerçekten neyin önemli olduğunu, gerçekten neye değer verdiğinizi öğrenmek zorundasınız. Burada kastedilen sadece maddi olanlar değil aynı zamanda psikolojik, ruhsal ve ahlaki değerlerdir. Hatta bunlar kendilik anlayışınızı geliştirmek üzere çalışma ihtiyacında olduğunuz yerde maddi değerlerden bile önce gelebilirler.

 

Eski metinlerin çoğunda bu transitin parasal kayıp ve yoksullukla bağlantısından söz edilir ama, bu olabilir de olmayabilir de, ille de öyle gerçekleşmesi şart değildir. Eğer maddi zenginlik sizin gerçek değerlerinizi keşfetmenizi engelliyorsa, maddi kayıp yaşamanız söz konusu olabilir. Öyle değilse, koşullarınız gayet elverişli olacaktır ama, buna rağmen maddi anlamda güvensizlik hissedebilirsiniz. Elinizden kayıp gidiyormuş hissine kapıldığınız maddi değerlerinizi denetleyin. Dolayısıyla her şeyin istediğiniz gibi gitmesi için çok çalışmak durumundasınız. Ama -dikkatinizi içsel psikolojik düzeyde değer sisteminizi yeniden yapılandırma görevinden uzaklaştıracağı için- şimdi maddi güvensizlik duygusunun ve korkunun hayatınızı yönetmesine izin vermemeye çalışın.  En iyisi, maddi durumunuzu mümkün olduğunca düzenli tutmaya çalışın, böylece dikkatinizi buraya vermek zorunda kalmazsınız. Para konularına kendinizi kaptırırsanız, sizin için sorun kaynağı olacaklardır.

 

Maddi sahip olduklarınız psikolojik düzeyde neye değer verdiğinizi yansıtır. Eğer içsel değerlerinizin bilincinde değilseniz, mallarınız tam olarak kim olduğunuzu değil, bu bilinçsizliği yansıtacaklar ve  doğanızda olmadıklarından fazlasıyla ilginizi isteyecekler. En önemlisi, mal mülk deneyiminiz kontrolünüz dışındaymış gibi görünecek! Bu alanda gerçek ihtiyaçlarınızı keşfettiğinizde, onların aslında sandığınızdan daha farklı olduklarını görebilirsiniz. Servetle ilgili mutsuzluğun çoğu, neyi istediğinizle neyi istemeniz gerektiğine dair düşünceniz arasındaki çatışmadan kaynaklanır.

 

Maddi konularda dikkatli ve hesaplı olun. En önemlisi, gündelik hayatta işlev görmek için gerekli olanlardan daha fazlasıyla ilgilenmeyi bırakın.

 

Transit Satürn Üçüncü Evde

Satürn’ün bu evdeki transiti, bir kaç sene önceki birinci evden geçişi sırasında başlayan içe dönme hazırlığı ve kendiyle karşılaşma evresini tamamlar. Bu dönemde karşılaşacağınız ana tema ruhunuzun şimdiki yapısı  ve gündelik işleyiş biçimidir; bir başka deyişle günlük zihinsel kalıplarınızın, yaklaşımlarınızın, alışkanlıklarınızın, konuşma ve başkalarını dinleme tarzınızın nasıl olduğudur. Normalde bu konuların zaten olması gerektiği gibi olduğunu sanır ve üzerlerine fazla kafa yormazsınız. Ama dünyanızın şekillenmesinde çok önemlidirler.

 

Üçüncü ev zihninizin günlük işleyişinin olduğu kadar yakın çevrenizin de evidir. Dünyanızın bir parçası olan ve bilinçaltı zihinsel kalıplardan, tutumlardan  ve alışkanlıklardan en çok etkilenen yakın çevreniz, elbette başkalarıyla iletişim kurma şeklinizden de çok etkilenir. Bu yüzden bu alanları bütünüyle anlamak ihtiyacındasınız, böylece gündelik hayatınız üzerinde daha büyük bir kontrol kazanabilirsiniz.

 

Hayatınızın bu yönleriyle karşılaşırken büyük değişiklikler yapmak gerektiğini görebilirsiniz. Bunun farkına varmasanız bile bu değişiklikler kendiliğinden gerçekleşecektir. Her iki durumda da bu değişiklikler olurken, sizin eski tarzınıza çok alışık oldukları için şimdi bu yeni sizle ne yapmaları gerektiğini bilemeyen insanlarla zorluklar yaşayabilirsiniz. Yakın çevrenizdekilerle, özellikle de akrabalarla ve yakın komşularla sıkıntılar olabilir. Bu değişiklikler ayrıca cesaretinizin kırılmasına ve eskisi gibi kolaylıkla iletişim kuramamanıza da neden olabilir. Bu anlaşılabilir, ama durumu çözmek için iyi bir yol değildir, sadece daha kötüleştirir.

 

Zihninizde, ruhunuzda neler olduğunu anladığınızda, kendinizi kabullenmeniz hayli zor olabilir. Bu da depresyona, geri çekilmeye ve genel bir cesaretsizliğe yol açar. Ne olduğuna serinkanlılıkla, değer yargısı kullanmadan bakmayı öğrenmeniz gerekir. Ne düşünmeniz gerektiğiyle değil, ne düşündüğünüzle ilgilenmelisiniz. Bu özellikle şimdi doğru, çünkü potansiyellerinizi daha uygun bir şekilde yansıtması gereken kavramları yeniden yapılandırmalısınız. Eğer değer yargılarıyla başlarsanız, Satürn’ün enerjileri sizin veya herhangi birinin gerçeğine uymayan ideallerle yaşamanıza neden olabilir. Böyle Satürn'e özgü soyutlamalarla yaşadığınız zaman, hiç kimse ve hiç bir şey için yaşıyorsunuz demektir.

 

Satürn bu transitini tamamlarken, ilginiz içsel gerçeklerden uzaklaşacak. Bir kez daha iç dünyanızın dışsal dünyayla nasıl bağlantılı kurduğuyla ilgilenmeye başlayacaksınız. Eğer başarıyı tamamen dışsal terimlerle tanımlayan biriyseniz, bir engellenme döneminin sona ermekte olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu başarısızlık değil, daha ziyade öğrenme dönemidir.

 

Satürn Dördüncü Evde

Bu son derece önemli bir Satürn transitidir. Bu dönemde en içsel kişisel ve ailevi hayatınıza yoğunlaşacaksınız, çünkü transitin sizden çalışmanızı istediği alan budur. Aile hayatınızdaki her hangi bir sorun bu dönemde daha ciddileşecek ve katlandığınız ama bir türlü gerçekten halletmediğiniz bir şeyle ilgilenmek ve üstesinden gelmek zorunda kalacaksınız. Sonuç olarak bu transitin etkileri, ailevi hayatınızın basit bir şekilde yeniden düzenlenmesiyle, evi ve özel hayatınızı etkileyen tüm kişisel ilişkilerinizin ve bağlantılarınızın karmakarışık hale gelmesi arasındaki yelpazede değişir. Evin kendisi ödemeler, onarımlar ve benzeri sorumluluklar nedeniyle büyük bir sıkıntı haline dönüşebilir.

 

Hayatınızın önemli unsurları, özellikle de geçmişte çözümlenmemişlerse şimdi geri dönerek öne çıkacaklar. Bu yüzden bu dönem psikoterapi ya da diğer bilinç yükseltici ve genişletici teknikler yoluyla en içteki kendinizle  bağlantı kurmak için özellikle iyidir.

 

Bu dönemde ille de kendi çocuğunuz için değil ama biri için ebeveyn gibi bir sorumluluk alabilirsiniz ya da sizin için ebeveyn rolü oynayacak birini arayabilirsiniz. Eğer bir ‘ebeveyn’ bulursanız, bu durumun bağımsızlığınızı zedelemeyeceğine emin olun- bunun sizin için büyütücü bir ilişki olduğuna, yıllar geçtikçe zarar verir hale gelen uzun vadeli bir bağımlılığın başlangıcı olmadığına emin olun.

 

Şimdi bir kaç yıllık bir hazırlık devresi sonuna yaklaşıyor. En azından dışsal başarı yönünden nispeten bir uyuşukluk döneminden çıkmaya ve tutkuyla arzuladığınız hedeflerinizi daha yukarılara taşımaya hazırsınız.  Ancak alçakgönüllülükle başlamalısınız. Dördüncü ev doğum haritanızın temelidir ve dikkatinizi bu temeli kurmaya ve sağlamlaştırmaya, güvence altına almaya vermeniz gerekir. Fiziksel eviniz konusunda dışa yönelik ilginizin ya da endişenizin arkasında yatan şey budur. Gerçekten ilgilenilmesi gereken ‘içsel’ bir evdir bu ve psikoterapi için iyi bir zamandır. Şimdi çözemediğiniz kişisel problemler gelecek on dört sene boyunca kişisel yolunuzdaki çoğu sorunun ana kaynağı olacaktır. Dördüncü ev, kariyer ve sosyal statü evi olan onuncu evin karşısındadır. Dolayısıyla buradaki herhangi bir olumsuz faktör, daha sonraki başarılarınızın aleyhine çalışacaktır. Bu bir yeni başlangıçlar dönemidir, o yüzden iyi bir başlangıç yapın.

 

Transit Satürn Beşinci Evde

Bu zaman diliminde kendinizi ve olabilecek en iyi biçimde kendinizi nasıl ifade edeceğinizi daha iyi öğreneceksiniz. Ama bunun için çok çalışmanız gerekecek, çünkü bu kendiliğinden olmayacak. Planlı bir şekilde ve dikkatle ilerlemelisiniz. Beşinci ev genellikle rahatlatıcı uğraşlarla ve eğlenceyle ilişkilendirilirse de, Satürn transiti boyunca eğlenmeniz pek mümkün değildir. Hayatınızdaki her şey sanki mutlaka bir öğrenme ve öğretme amacına yönelikmiş gibidir. Satürn transitinin daha önceki evlerden geçişi sırasında içsel yapınızı yeniden tanımladınız ve yeniden yapılandırdınız. Şimdi başkalarıyla karşılıklı etkileşime girerek bu içsel yapınıza yeni bir form vermeye başlayacaksınız.

 

Bu dönemde sorumluluk yüklenen alanlar beşinci evle geleneksel olarak ilişkilendirilmiş olanlardır. Şimdi dikkatinizi bu alanlara vermek zorundasınız. Örneğin çocuklar bazı nedenlerle ağır bir sorumluluğa dönüşebilir. Aşk maceraları özellikle sizin yeniden yapılandırdığınız kendiliğinizi ifade etmenize  izin vermiyorlarsa oldukça zorlayıcı bir hale gelebilirler. Bugüne kadar neredeyse bir ebeveyn gibi hareket eden sizden daha yaşlı biriyle bir aşk macerası söz konusu olabilir veya sizden daha genç biri için siz bu rolü oynayabilirsiniz. Belki bir başkasıyla yoğun duygusal bir karşılaşma sayesinde belli bir yönünüzün ilk defa farkına varıyor olabilirsiniz. Bu tatsız bir karşılaşma bile olsa, olumlu bir büyüme deneyimi getirebilir.

 

Bu transit sırasında başkalarıyla karşılaşmalardan çekinebilirsiniz. Bu anlaşılabilir bir şeydir, çünkü  her karşılaşma bir meydan okuma taşır ama, yine de kaçmamalısınız. Aksi halde bu dönemde öncelikli gelişiminiz ve olmak istediğiniz siz için çok gerekli olan deneyimden de kaçmış olursunuz. Eğer bir ilişki istediğinizi hissediyorsanız ama durum elverişli görünmüyorsa, gerçek duygularınızı test edin; genellikle aslında sizin için doğru olabilecek bir insandan -bilinçaltı korkularınızla yüzleşmemek için- kaçtığınızı anlayacaksınız.

 

Beşinci ev aynı zamanda kumar, spekülasyon ve benzeri diğer riskleri de içerir. Bu tip aktiviteler Satürn’ün sistemli çalışma isteyen doğasıyla hiç de  uyumlu  değillerdir. Bu dönemde böyle riskler almayın, çünkü bu konularda işler pek de yolunda gitmeyebilir.

 

Bu aralar ürettiğiniz herhangi bir şey zor bir çalışma sonucu ortaya çıkacaktır. Yaratıcı eyleme eskiye göre çok daha fazla disiplinli bir şekilde yaklaşacaksınız. Böyle olmalıdır, çünkü amaç yine, disiplinli ve dikkatli eylem aracılığıyla kendinizi anlamaktır. Bu durumda eylem kendi çabalarınızla bir şeye şekil verme anlamını taşır. Bu prensip sanatçı ruhlu olsanız da olmasanız da geçerlidir; hepimiz bir şekilde yaratıcıyız.

 

Transit Satürn Altıncı Evde

Gelişiminiz açısından kritik bir zamandır bu. Satürn bu evden çıkıp yedinci ev çizgisine ulaşınca, eğer bu evi uygun bir şekilde gerçekleştirdiyseniz, amaçlarınıza ve tutkuyla istediklerinize ulaşma çabalarınız bütün meyvelerini vermeye başlayacaktır. Geriye doğru son bir kaç yılda gayretleriniz çok kabul görmediyse bile, şimdi taktir edilmeye başlanacaksınız.

 

Altıncı evdeki  Satürn transiti sahne öncesi hazırlığına benzetilebilir. En güçlü etki için her şeyi düzenli bir sıraya göre ve usulüne uygun yapmak zorundasınız. Sonuçta bu çok çalışma ve ağır sorumluluklar alma zamanıdır. Bu dönemde aldığınız sorumluluklar ezici görünebilir ve siz bu tür bir meydan okumaya karşı kendinizi hazır hissetmiyor olabilirsiniz. Çalışıyorsanız, işvereninizin işteki zorlayıcı taleplerini karşılamak sizin için güç olabilir ve bu durum sizde -gerçekte daha iyisini bile yapmış olsanız - işinizi kötü yaptığınız duygusuna yol açabilir; çabalarınız yeterince ya da layıkıyla onaylanmayabilir veya ödüllendirilmeyebilir. Kendinizi kötü hissetmekte kısa vade için haklısınız ama, uzun vadede aynı tempoyla devam ederseniz çalışmanız yararlı olacaktır.

 

Bu dönemde bir insan olarak etkinliğiniz, verimliliğiniz test edilecektir. Bu nedenle  özellikle iş ve profesyonellik konularıyla ilgili olmak üzere pek çok alanda performansınızı sergilemeye gayret etmelisiniz. Daha sonra gerekli değişiklikleri yapmanın zor olacağı daha açık bir pozisyonda olacaksınız.

 

Yapılması gereken her ne ise o konuda daha verimli olmaya adamanız için şimdi enerjinizi koruyun. Eğer enerjinizi dağıtır ya da boşa harcarsanız, yeterli gücü bulamayacaksınız  ve eğer ekstra bir enerji bulma çabasına girerseniz sağlığınız zarar görebilir. Altıncı ev aynı zamanda sağlık evidir ve bu Satürn transitinin bir anlamı da sağlığınıza dikkat etmeniz gereğidir. Amaçlarınızı gerçekleştirebilmek için vücudunuzu iyi bakılması gereken bir araç gibi kabul edin. Bu transit sırasında eğer sağlığınız bozulursa, fiziksel enerjinizi bir bütün olarak nasıl kullandığınızı sorgulayın, inceleyin. Yaşam tarzınızın içsel gerçeğinizi daha doğru bir şekilde yansıtabilmesi için ne değişiklik gerekiyorsa yapın. Yakında, herkesin net bir şekilde görebileceği dış dünyada enerjileriniz ortaya çıktığı zaman, hem zihniniz hem de bedeniniz formda olmalıdır.

 

Transit Satürn Yedinci Evde

Bu evdeki Satürn transiti, yaklaşık on dört yıl önce Satürn birinci evinize girdiğinde başlayan sürecin zirvesini temsil eder. O zamanki ihtiyacınız kendi açınızdan kendinizi yeniden tanımlamaktı. Şimdi kendinizi ortaklık ve yakın bağlantılar aracılığıyla, başkalarıyla birebir karşılaşmalar üzerinden deneyimlemek istiyorsunuz. İlgi alanınız yakın ilişkiler..

 

Bu transit boyunca başkalarıyla yakın bağlantılarınızda  sınandığınızı ve taleplerin arttığını keşfedeceksiniz. Sıklıkla bu durum hayatınızda bir sıkıntı kaynağı olacak ve onlarla uğraşmak için çok çaba sarf edeceksiniz. Değerlerinden daha fazlasını talep ettikleri için bazı ilişkiler bitecek. Bu transit çoğunlukla bir evliliğin dağılmasına denk gelir. Taraflardan birinin yedinci evinden Satürn geçiyorsa, iyi bir evlilik bile kendi kusurlarıyla yüzleşecektir.

 

İş arkadaşları sizden eskiye göre daha büyük taleplerde bulunurlar, çünkü sizi başarabilen biri olarak görürler ve sizden bunu göstermenizi, kanıtlamanızı isterler. Bu da bizi Satürn'ün bu evdeki geçişiyle ilgili diğer önemli noktaya götürür.

 

Bu eve girişiyle birlikte Satürn bir kez daha doğum haritanızın ufkunun üzerine gelir. Bunun anlamı, dikkatinizin yine iç dünyanızdan uzaklaşarak öncelikle dıştaki sosyal dünyaya odaklanmasıdır. Son on dört yıldır eğer uygun bir şekilde kendinizi -kim ve nasıl biri  olduğunuzu, neleri yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı anlayarak- hazırladıysanız, şimdi tanınmaya, kabul görmeye başlayacaksınız. Ama bu ev aynı zamanda başkalarıyla yüzleşmeler yoluyla becerilerinizin, yeterliliğinizin sınanmasına da yol açar. Belki bu durum özellikle mesleğinizde belirgin olabilir ama aynı ölçüde kişisel yaşamınız için de geçerlidir. Transitin getirdiği evlilikle ilgili gerilimlerde bir diğer faktördür bu. Böyle yüzleşmelerin üstesinden ne kadar iyi gelirseniz, yakın gelecekte ilişkiniz o kadar iyi olacaktır. Aslında durum oldukça basittir. Herhangi bir işte ya da görevde elinizden gelenin en iyisini yapmalı ve başkalarıyla ilişkilerinizin doğasını anlamalısınız. Onlardan tam olarak ne bekliyorsunuz ve onlar sizden ne bekliyorlar? Bir başka deyişle, başkalarıyla nasıl anlaşmalar yaptınız? Bir kez farkına vardığınızda artık onların beklentilerini karşılarsınız. Anlaşmaların ne olduğu  çok önemli değildir ama, onları yerine getirmeniz önemlidir. Bu transitin ana sınavı budur.

 

Transit Satürn Sekizinci Evde

Bu transit mali konuları ve başkalarıyla birlikte sahip olduğunuz malları odağa taşır. Yaşamakta olduğunuz büyük dönüşümleri daha geniş bir şekilde gündeme getirir.

 

Sadece kim olduğunuzu ve başkalarıyla ilişki kurma biçiminizi bilmek yetmez. Ayrıca diğer insanların değerlerini de kabullenmeniz gerekir.  Bu değerlerle yaşamayı öğrenmeli ve bunları kendi özgün kişiliğinizi yok etmeden yapıcı bir şekilde hayatınıza katmalısınız. Satürn bu evden geçerken, sıklıkla başkalarının değerleriyle çatışarak bu konunun farkına varacaksınız. Yararlandığınız başkalarına ait kaynaklar kesilebilir ve onlara ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde artık olmayabilirler. Bunun somut bir örneği, kriterlerini karşılamadığınız için bankadan kredi alamamanız olabilir. Veya bir evlilikte eşiniz sizi alıştığınız bir gelir kaynağından mahrum eden bir mali sıkıntı yaşayabilir. Bu transit sırasında herhangi bir maddi yardım konusunda hiç kimseye bel bağlayamaz, güvenemezsiniz. Paraları olmayabilir veya şimdi sizinle paylaşmak istemeyebilirler. Başkasının kaynaklarına dayanmak zorunda olmadığınız bir konuma girmek iyi bir fikir olabilir.

 

Sekizinci ev aynı zamanda -ölüm de dahil- yaşamda büyük dönüşümlerin evidir. Ancak hemen belirtmek gerekir ki, kendi ölümünüzün bir sekizinci ev Satürn transitinin sonucu olması son derece ihtimal dışıdır. Eğer bu dönemde ölüm hayatınıza girerse, bu muhtemelen bir başkasınınki olabilir. Veya birdenbire psikolojik olarak kendi faniliğinizle ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Ölüm üzerine daha sık kafa yorabilirsiniz.

 

İnsanlara nasıl davrandığınızın farkına vararak kendinizi tanımlamanızı sağlayan yoğun bir başkalarıyla karşılaşma devresini henüz tamamladınız. Bu devre iyi ya da kötü bitti ve şimdi tüm bunların niçin olduğu sorusu ortaya çıktı. Bu süre içinde olasılıkla, Satürn’ün Yükseleninizi geçişinden bu yana  akan yıllar boyunca yaşadığınız değişimleri inceler ve  bunlarda bir oluş düzeni ya da model ararsınız. Bu analizle, nereye doğru gittiğinize dair bir anlayışa ulaşmayı ümit edersiniz. Bu süreç ve başka insanların kaynaklarını ve değerlerini anlamayı öğrenmek, sizi bir kaç yıl içinde oluşacak Satürn-MC kavuşumuna hazırlayacaktır.

 

Ayrıca kendi kaynaklarınızın sınırlarını ve başkalarıyla ne ölçüde birlikte hareket etmek  zorunda olduğunuzu, onlara ne dereceye kadar bağlı olduğunuzu öğreneceksiniz.

 

Transit Satürn Dokuzuncu Evde

Bu dönemde bütün çabalarınız ve tutkuyla peşinden gittiğiniz hedefleriniz en büyük başarılara ulaşırken, hayatınızın zirvesine yaklaşıyorsunuz.  Zirveye Satürn onuncu evden geçerken varacaksınız. Şimdi Satürn dokuzuncu evden geçerken hayata bakışınız daha sağlamlaşıyor. Oynadığınız oyunun kurallarını anlıyor ve nasıl daha ustaca  oynayabileceğinize odaklanıyorsunuz. Satürn döngüsünün bu evresinde kendinizle ve hayatı yaşayış biçiminizle ilgili kavrayışınız en üst noktaya ulaşmıştır. Eğer hala kim olduğunuzu bilmiyorsanız, muhtemelen 7-9 yıl sonra gerçekleşecek bir sonraki döngüye kadar beklemek zorunda kalacaksınız.

 

Ama burada bir tehlike var: Sakın tamamlanmış bir anlayış noktasına vardığınızı düşünmeyin, bu sizi yoldan çıkarabilir ve bu yüzden -kendinizi ve dünyayı yeni keşiflere açık tutmaya devam etmedikçe- dar görüşlü bir hale gelebilirsiniz. Bırakın dar görüşlülük değil, hayat felsefeniz rehberiniz olsun. Eğer her şeyi bildiğinizi sanırsanız kendinizi aniden ‘oyunu’ kaybetmiş olarak bulabilirsiniz. Belki tuhaf ama, dokuzuncu ev aynı zamanda hukukun da evi olduğu için,  yasal sorunlar bu problemin bir tezahürü olabilirler.

 

Eski otoriteler bu transitin uzun yolculuklar için tehlikeli olduğunu söylerler ama bu, natal dokuzuncu evinizdeki gezegen bileşimleri ölümcül bir kaza eğilimini göstermedikçe doğru değildir. Bu, öğrenmek için uzun yolculuklara çıkacağınız ve eğlenmekten ziyade sorumluluklarınızı yerine getireceğiniz anlamına gelir.

 

En yüksek anlamıyla hukukun yanı sıra din, metafizik ya da felsefe gibi daha yüksek bilinçle ilgili  tüm konular sizi cezbedecek  ama, aynı zamanda pratik sonuçlarla da ilgileneceksiniz. Bir insan olarak nihai verimliliğinizin, etkinliğinizin test edileceği bir evreye giriyorsunuz, bu yüzden –dünyayla ilgili daha sağlamlaştırıcı bir kavrayışa gerçekten yardımcı olmuyorsa- şimdi soyutlamalar için doğru bir zaman değildir.  Bu dönemde öğrenmeye yaklaşımınız oldukça uygulamaya dönüktür. Bu evde kazandığınız anlayış, Satürn transitiyle onuncu evde karşılaştığınızda size çok yararlı olacaktır.

 

Transit Satürn Onuncu Evde

Bir çok yönden, bu evdeki Satürn transiti hasadı işaret eder. Bu dönemde son 20-24 yıldır yaptığınız hazırlıkların sonuçlarını deneyimleyeceksiniz. Eğer iyi hazırlandıysanız sonuçlar mükemmeldir ama, iyi yapılmamış her ne varsa karşılaştığınız zorlukların kökeninde bunlar olacak.

 

Profesyonel hayatınızda, sorumluluklarınız artacak. Eğer bir gün bir lider olacaksanız, o gün bu gündür. Eğer liderlik için hevesliyseniz bu büyük bir başarı devresidir. Eğer böyle bir sorumluluğu almamayı tercih ederseniz, bu sizin için sıkıntılı bir dönem olabilir ama, yine de eğer  öyle olmasına izin verirseniz hala çok üretken bir zamandır.

 

Kişisel gelişiminizde,  tüm alanlarda bütünüyle tamamlanmış bir kim ve ne olduğunuz duygusuyla hareket edeceksiniz. Onuncu ev  hayatınızın -sizin eşsiz başarılarınızla  ifade bulan- bireyliğinizi temsil eden taraflarını yönetir.  Bu aralar dünya üzerinde bir birey olarak etki edebilmek için müthiş bir fırsata sahipsiniz.

 

Ama bu bir felaket dönemi de olabilir. Geçmişte dizginlenmemiş olumsuz enerjilerin şimdi olumsuz sonuçları olabilir. Başkan Nixon bu transit sırasında istifa etmişti. Geçmişte, onun düşüşünü görmek isteyen çok sayıda muhalifin varlığına neden olmuştu. Ayrıca hiç etik olmayan yönetimiyle kendi düşüşünü hazırlamıştı. Bu evdeki Satürn transiti, eğer natal haritanızdaki onuncu evinizde olan gezegenlere zor açılar varsa özellikle tehlikelidir ama öyle bile olsa, zirveye doğru yükselirken hiçbir şekilde kestirme yola sapmadan ve dikkatle hazırlanarak sonuçları kontrol edebilirsiniz.

 

Bu transit sırasındaki bir diğer olası tehlike, özel hayatınızda olup bitenleri gözden kaçırmanıza neden olacak şekilde işinize, sosyal itibarınıza, statünüze ve benzeri dışsal olaylara fazlasıyla odaklanmanızdır. On dört yıl önceki dördüncü ev Satürn transiti kişisel hayatınıza sağlam bir temel hazırladığı için o kadar önemliydi. O alanda o zaman kötü bir şekilde yapılmış herhangi bir şey, şimdi bir problem kaynağı olabilir ve başardığınız her neyse keyfinizi berbat edebilir.

 

Tüm bunlarla birlikte eğer son birkaç yıldır iyi hazırlandıysanız, bu, hayatınızdaki belki de en ödüllendirici zamanlardan biri olabilir, her bir anını hak ettiniz çünkü.

 

Transit Satürn On Birinci Evde

Bu dönemde asıl göreviniz, bireyliğinizle bir tür grup ifadesini birleştirmektir. Hangi tür grupta olursanız olun sizden onunla bütünleşmenizi isteyecektir. Satürn onuncu evinizden geçerken  bir birey olarak başarı elde etme ve parlama fırsatınız oldu. Şimdi başkaları sizden onlara katılmanızı ve kendi hesabınıza pek öne çıkmamanızı isterler. Genelde  bu transit, özellikle bu evin meydan okumalarına cevap verirseniz, Satürn onuncu evinizden geçerken başlamış olması gereken yüksek devrenin devamıdır.

 

Eğer başkalarıyla çalışmayı, bir ekiple işbirliği yapmayı zor bulursanız, birlikte çalıştıklarınız ve arkadaşlarınız ayaklarınızın altında dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Belki size istemediğiniz sorumluluklar yükleyebilirler. Ama onuncu ev transitinde olduğu gibi, kaçmaktan ziyade bu talepleri kabullenmeye çalışmanız gerekir, çünkü bu yoldan ödüllendirileceksiniz.

 

On birinci ev aynı zamanda hayattaki ümitlerinizin, arzularınızın ve ideallerinizin evidir. Bu transit sırasında  bu ideallere ulaşmak için verimli bir şekilde çalışıp çalışmadığınızı göreceksiniz. On birinci evinizdeki Satürn eğer iyi hazırlandınızsa, ulaşmaya çalıştığınız sonuçları getirir. Eğer iyi hazırlanmadınızsa, beklentileriniz gerçekleşmeyecek ve isteğinize ulaşamayacaksınız.

 

Bu durumda on ikinci evdeki Satürn transiti -bir sonraki Satürn döngüsünde bir kez daha deneyebilesiniz diye- bir geri çekilme ve temizleme zamanı olacaktır. İnsanların çoğu hayatlarında en az iki Satürn döngüsü yaşarlar. Satürn transitinin on birinci evden ilk geçişi genellikle ikincisi kadar başarılı değildir, çünkü ondan tam olarak yararlanabilmeniz açısından hayatınızın çok erken bir zamanına denk gelir. Genellikle mümkün olan en iyi şekilde olaylar üzerinde çalışabilmenize yeterli deneyimi ve olgunluğu kazanmanız için, Satürn’ün haritanızı en az iki kez geçmesi gereklidir.

 

Transit Satürn On İkinci Evde

Bu dönemde yeni eylemler için eldeki işler temizlenir. Bu son bir kaç yıldır  tamamlanmamış  herhangi bir şeyi şimdi bitirmeniz gerekmektedir. Yeni bir şeyi başlatmayı istediğinizi düşünüyor olsanız bile, enerji tam o yönde olmadığı için şimdi yeni projeler başlatmak bakımından iyi bir zaman değildir.

 

Bu son bitirme evresi boyunca bazı projeleri ele almak istemeseniz de, koşullar sizi buna zorlayacak. Hayatınızın önemli unsurları sona ermeye başlayabilir ve yolunda giden işler artık gitmeyebilir. İnsanları ve durumları idare etme tarzınız artık işe yaramayabilir. Başarılı olmak için her şeyi değiştirmeniz gerekeceği hissine kapılırsınız ama, bu değişiklikleri nasıl yapmanız gerektiğini henüz bilmezsiniz. İnsanlar bu dönemde neler olup bittiğini daha iyi anlayabilmek için geri çekilme eğiliminde olurlar. Bu dönemi neyi başarıp neyi başaramadığınızı anlamak için kullanmanız çok önemlidir. Yargılamayın ya da ölçüp biçmeyin, sadece gözlemleyin ve farkına varın.

 

Hayatınız eğer Satürn’ün natal onuncu ve on birinci evlerinizi geçtiği son bir kaç yılda beklentilerinizi karşılayacak kadar başarılı olmadıysa, şimdi ne istiyorsanız onu başarmaktan sizi alıkoyan engelleri kaldırmak için bir şansınız daha var. Ama bu çaba meyvelerini hemen vermeyecek. Bu bir döngünün sonudur, yeni birinin başlangıcı değildir henüz.

 

Şimdi aklınızdan hiç çıkmayacakmış gibi görünen başarısızlıklarla  ilgili kolayca ümitsizliğe düşersiniz. Bu dönemde büyük olasılıkla yetersizliğiniz  konusunda kara kara düşünür ve suçluluk duyarsınız. Ama bu duygular ne üretkendir ne de iyileştirici. Bunun bir geçmişten kalanları temizleme ve yeni bir başlangıç için hazırlanma zamanı olduğunu anlayın. Hem hayatınızın gittiği yöndeki hem de bu gidişin şeklindeki müthiş değişiklikler nedeniyle baskılar hissedeceksiniz. Bu baskılara kulak verin, onları önemseyin, çünkü onlar hayatınızda başlayacak olan yeni bir düzenin ilk işaretleridirler. Yeni bir içinizdeki bireyliği tanımlama döngüsüne girecek ve bunun verimliliğini başkalarına göre ve dünyanın önünde deneyimleyeceksiniz. Eğer kayıplarınız varsa geride bırakın ve arkanızdan ziyade önünüze bakın.

 

Başa Dön

© 2015, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.